Vitamin B 12 je nositelem životní energie. Podle nových poznatků vede nedostatek vitaminu B 12 k úbytku karnitinu. Tato látka „loví“ molekuly tuku v krvi a transportuje je k oxidaci, tedy k získávání energie. V současné do bě využívají lékaři doplňky a injekce s vitamine B12 při léčbě řady obtíží, které souvisejí s nedostatkem energie, trvalým vyčerpáním a únavou. Víte, že vitamin B 12 se nepřímo podílí na výrobě přenašečů, jako jsou látky dobré nálady - methionin, serotonin a dopamin, které dokážou ovlivňovat pocit štěstí a radosti, vyrovnanost, náladu a klidný spánek? Tento vitamin pomáhá mírnit stresy a deprese.

Hodnoty vitaminu B 12 klesají s věkem a je prokázáno, že asi dvacet procent starších lidí trpí nedostatkem tohoto vitaminu. V organismu se vstřebává dosti komplikovaně. U starších lidí je zhoršeno jeho vstřebávání kvůli nedostatečné činnosti žaludeční sliznice.

Nedostatek vitaminu B 12 vede k poruchám nervové činnosti od ztráty paměti až po paralýzu a roztroušenou sklerózu. Provází ho i únava, deprese, svalová slabost, podrážděnost, nervozita, úzkost, napětí, dechová nedostatečnost.

Vitamin B 12 je obsažen v živočišných potravinách. Nejvíce ho obsahují syrová hovězí a kuřecí játra, telecí ledvina, sardinky, makrela, kvasnice, v menším množství pstruh, humr, vejce, vepřové maso a mléko.
(jam)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2273533
DnesDnes400
VčeraVčera790
Tento týdenTento týden4944
Tento měsícTento měsíc5782

Partnerské weby