V zahraničí i u nás se rodiče často obracejí na pracovníky autoklubů s dotazy, jak moc je nebezpečné vozit děti na sedadle spolujezdce. Pro rodiče je totiž pohodlnější mít dítě po ruce a nemuset se obracet k zadnímu sedadlu. Mají lepší přehled o tom, co jejich potomek právě dělá, dítě je dobře slyší, pokud na něj hovoří. Odborníci tvrdí, že na podobné otázky je nejlepší odpovědí nedávno provedená série crash-testů, které proběhly v několika evropských zemích. Jejich výsledky říkají jasně: nesprávně použitá dětská autosedačka na předním sedadle spolujezdce zvyšuje při nárazu riziko odřenin, popálenin, zlomenin, poranění hlavy, krku i páteře.

Jak se ukázalo, nejvíce ohroženy jsou děti usazené na sedadle spolujezdce v autosedačce, které se říká kolíbka a upevňuje se proti směru jízdy. Je určena pro nejmenší děti do věku jednoho roku. Nebezpečí se násobí, pokud není vypnut nebo deaktivován čelní airbag. Nafukovací polštář totiž vystřelí i při nehodě za nízké rychlosti (30 kilometrů v hodině). Při střetu airbag dítě v autosedačce přimáčkne do sedadla a může mu tak způsobit vážná poranění hlavy a krku (mohou být i smrtelná). Za podmínky, že byl airbag vypnutý a rychlost vozu nepřesáhla 64 kilometrů v hodině, dopadl crash-test dobře, dítě by vyvázlo bez zranění.

Děti od jednoho roku mají autosedačky umísťované vždy po směru jízdy. Nárazové zkoušky upozornily na zvýšené nebezpečí zranění při nehodě, pokud je sedadlo spolujezdce posunuto příliš blízko k palubní desce. Aktivovaný airbag způsobí dítěti různá poranění, zejména v oblasti hlavy. Dochází k popáleninám od horkého plynu v airbagu, objevují se oděrky a případně i zlomeniny. Za zvláště nebezpečnou pak experti považují situaci, při níž má dítě nohy vysoko, případně až nad palubní deskou. Airbag v tomto případě nohy podebere a hrozí opravdu závažná poranění. Jedině když rodiče posunou sedadlo dozadu, může airbag zafungovat správně, vytvoří ochranný polštář, tak jak má.

Dobrou zprávu ovšem testy přinesly v souvislosti s bočními airbagy - ty děti v sedačkách nijak neohrožují. Pokud tedy rodiče chtějí vozit své potomky na sedadle spolujezdce, měli by rozhodně čelní airbag vypnout. Některá auta mají deaktivaci jednoduchou - klíčkem od skříňky zapalování, u jiných značek je nutné nechat airbag vyřadit z provozu v servisu.
(šál)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2259495
DnesDnes399
VčeraVčera685
Tento týdenTento týden1084
Tento měsícTento měsíc14903

Partnerské weby