V pověrách hraje černá kočka jednu z hlavních rolí. Ale vystopovat, proč k tomu přišla, je velmi těžké. Ve starověkém Egyptě uctívali kočky jako posvátná zvířata. Černou kočku považovali za mazlíčka boha smrti. Věřili, že pokud s ní člověk zachází dobře, bůh smrti se jim odvděčí, až se dostanou do říše mrtvých. V egyptské Knize mrtvých najdeme popis mnoha šperků, které dostávaly domácí kočky. Po smrti jejího m ajitele se často stávalo, že kočku zabili a mumifikovali, aby mohli být společně pohřbeni a žít spolu v říši mrtvých.

Naopak v Evropě byla černá kočka považována za věrnou průvodkyni zlých čarodějnic, a dokonce jedna ze severských čarodějnic ji měla zapřaženou do samí. Měla podobu černého koně a po sedmi letech tahání saní byla odměněna, stala se zlou čarodějnicí. Odtud pravděpodobně pochází víra rozšířená v severní Evropě, že černý kůň je prokletý, a proto se nemá hladit.

Ve středověku se totiž vše, co souviselo s Egyptem, považovalo za čarodějnictví a černou magii. A tak se černá kočka, kdysi symbol dobrého znamení, stala symbolem černé magie. Černá kočka se stala neodmyslitelnou průvodkyní čarodějnice a podle jedné pověry se v ni dokonce dokázala proměnit. Tedy pokud dobře sloužila.
Věřilo se, že pokud vám zkřížila cestu černá kočka, bylo možné, že jste se setkali s démonem nebo zlou čarodějnicí.

Lidé byli přesvědčeni, že černá kočka je obzvláště nebezpečná pro děti a staré lidi. Zvláště ve spánku, protože když se kočka chtěla stát čarodějnicí, musela získat lidskou duši. A jak to měla udělat? Prostě ukradnout člověku duši. Když si dáte tu práci, najdete mnoho obrázků, na kterých se kočičí žena plíží člověku po hrudi, aby mu ukradla dech a tím pádem i duši.
Ale černá kočka přinášela i štěstí. Věřilo se, že když námořník vyplouvá na moře a nechá doma černou kočku, je stoprocentní zárukou, že se vrátí v pořádku domů a žena mu zůstane věrná. V jedné oblíbené anglické hře z 18. století je zobrazena námořníkova manželka, která schovává před příchodem milence černou kočku do koše na prádlo.

Existuje také pověra, že pokud máte v domě černou kočku, nečeká vás štěstí v lásce. Ale v mnohých krajinách znamená návštěva černé kočky dobré znamení. Ale to se okamžitě mění ve špatné, pokud se kočka rozhodne zůstat.

A co pohled na černou kočku? Názor se mění podle oblastí. Ve Spojených státech a Jižní Americe považují přeběhnutí černé kočky přes cestu za špatné znamení. A tak se mnozí lidé vrátí domů a vyjdou pro jistotu ještě jednou. Naproti tomu v Japonsku to je dobré znamení. V Anglii jsou mnozí lidé přesvědčeni, že pokud se černá kočka k vám blíží, je to dobré znamení, ale pokud se od vás vzdaluje, budete mít patrně smůlu.
(kýr)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2272349
DnesDnes6
VčeraVčera1235
Tento týdenTento týden3760
Tento měsícTento měsíc4598

Partnerské weby