Kdybychom chtěli popsat všechny unikáty a pamětihodnosti Slavonic, potřebovali bychom na ně celou knihu. Město vzniklo ve 13. století a za vlády Rožmberků tu čile kvetly obchod a řemesla. Unikátní městské jádro s cennými domy, gr afity, tapetovými ornamenty a figurálními motivy uchvátí každého návštěvníka. Nás ale zajímalo zdejší podzemí a jeho tajemství.
Ještě před sestupem do říše tmy se zmíníme o zaniklé osadě Pfaffenschlag. Pozoruhodné zbytky archeologové odkryli v sedmdesátých letech minulého století. Podle pověsti se osada stala terčem bitvy mágů během husitských válek. Odnesli to nevinní lidé a dodnes tu straší.

Slavonické podzemí je náhodným objevem. V devadesátých letech se zbortilo podloubí domu na náměstí díky nashromážděné vodě v podzemním tunelu. Ke vší smůle byl právě tento tunel i součástí domovních základů. Zdejší odvodňovací labyrint je jakousi sítí, pastí na démony. Štoly, šachty a sklepy rovněž poskytovaly bezpečný úkryt během válek a těch nebylo nikdy málo. Budování komplexu podléhalo přísnému utajení, však se také nedochovaly žádné mapy a plány. V labyrintu existovalo mnoho pastí, rafinované slepé odbočky či zúžené profily. Někde byly využívány jako součást iniciačních rituálů, svérázné přijímací zkoušky do ezoterních spolků a tajných společností. Skalní brány a průlezy symbolicky připomínaly vstupy do „zásvětí“ a „zdánlivou smrt“. Zasvěcovací obřady končily v kobkách a podzemních síních u slavnostně ozdobených oltářů. Doplňovaly je hrůzostrašné rekvizity – lebky, hnáty, masky a amulety. Ve spiritisticky aktivním Podkrkonoší uléhali adepti po průchodu katakombami na hřbitovní máry či do prázdných rakví. Po symbolickém „úmrtí“ byli „vzkříšeni“ a začali žít novým životem.

Slavonické podzemí je přístupné veřejnosti, i když jen jeho nepatrná část, celé nebylo nikdy prozkoumáno. Část labyrintu je zanesena kaly a bahnem a je zcela neprůchodná. Ale i tato malá exkurze stačí k pocuchání nervů.
(jiř)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2274525
DnesDnes160
VčeraVčera1233
Tento týdenTento týden5936
Tento měsícTento měsíc6774

Partnerské weby