Rádobyantropolog Oscar Kiss Maerth v sedmdesátých letech minulého století prohlásil, že inteligence se u prvních lidí vyvinula díky pojídání mozků. Nejchytřejší „opičí lidé“ prý chytali a požírali své méně zdatné druhy a spolu s obsahem jejich lebek do sebe vstřebávali také jejich schopnosti. Tyto teorie v nás sice mohou vzbuzovat úsměv, ale pokud bychom měli považovat za směrodatný značný nárůst po čtu „vražd z kanibalských pohnutek“ v osmdesátých a devadesátých letech 20. století, pak zřejmě dodnes existují lidé, u nichž přetrvává prastará víra v to, že konzumací lidského masa a krve lze „získat“ kvality jejich vlastníků.

Jedním z nejotřesnějších příkladů z nedávné doby byl případ Jeffrey L. Dahmera, nazývaného Lidožrout z Milwaukee, který byl obviněn z toho, že v roce 1991 bestiálně zavraždil a částečně snědl asi tucet mladých mužů.

Mnohem častěji ale bývaly v minulosti důvodem ke kanibalismu nejrůznější magické obřady. Ale většina lidí, kteří kdy jedli lidské maso z jiných než rituálních důvodů, tak učinili prostě proto, aby nezemřeli hlady. Španělští dobyvatelé tvrdili, že Aztékové a další jihoamerické národy pojídají osoby obětované bohům. Některé kmeny na Nové Guineji mají i v dnešní době ve zvyku uspořádat u příležitosti pojmenování nově narozeného dítěte slavnost, při níž pojídají mozek právě zesnulého (v dřívějších dobách rituálním způsobem zabitého) příbuzného, jehož jméno dotyčný novorozenec dostane. Z lékařského hlediska se dnes ví, že tento obyčej se podílí na šíření smrtelného onemocnění centrálního nervového systému nazývaného kuru (třesavka), jehož původcem je virus podobný viru nemoci šílených krav.
(vlab)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2259545
DnesDnes449
VčeraVčera685
Tento týdenTento týden1134
Tento měsícTento měsíc14953

Partnerské weby