Listopad s sebou přináší většinou ponurý čas umocněný vzpomínkami na naše nejbližší, kteří už nejsou mezi námi. V duších mnohých lidí převládá v čase plískanic a sychravého počasí pesimismus, špatná nálada, v noci špatně spí. Přemýšlejí spíš o tom, co se jim nepovedlo, zoufají si z toho, že nemohou mít to, co si přejí, i samota je pro některé jedince nesnesitelnou, hořkou skutečností. Někdy naříkají pro malicher nosti a bezdůvodně ve srovnání s lidmi, kteří řeší vážné životní potíže, zdravotní neduhy. Ale ať patříte do skupiny věčných nespokojenců nebo do kategorie šťastlivců, které málokdy něco vyvede z rovnováhy, možná vám přijdou vhod některé triky, jak vnímat každodenní problémy a potíže s větším nadhledem.

Jednou z cest je meditace. Její praktikování patří k starověké disciplíně a jde vlastně o jakousi cestu k poznání sama sebe. Abyste se ponořili do svých myšlenek, potřebujete především klidné prostředí, tiché místo, kde vás nikdo nebude rušit. Pohodlně se posaďte na své oblíbené místo, uvolněte tělo a zhluboka dýchejte. Oprostěte se od každodenního stresu a ohlédněte se za tím, co se vám povedlo, co je pro vás důležité, a zaměřte se na příští dny. Rozhodněte se, co chcete z dosavadního života ponechat, od čeho se oprostit, co přináší radost, na co se těšit. Nechte své myšlenky pozvolna přicházet a odcházet.

Meditace má mnoho forem a jednou z dalších je pohyb. Například jóga harmonizuje mysl, tělo, dech a duši, vede k lepšímu sebepoznání, sebeovládání, k získání harmonické vyváženosti. Také tanec je využíván k meditaci, neboť dává skvělou možnost, jak se vyjádřit.

K rozjímání, sebezpytování, snění, navození harmonie můžeme využít také léčebné síly bylinek. Zkuste při velké únavě, vyčerpání přivonět k lahvičce s rozmarýnovým olejem, chmurné myšlenky z hlavy zaplaší aroma růžového oleje, výtažky z květů růže. Jedničkou mezi bylinkami proti stresu, nervozitě, smutku je vůně levandule. Navodí nejen dobrou náladu, ale i dobrý spánek. Šalvějový olej v aromalampě si poradí s depresí, úzkostí, roztržitostí a černými myšlenkami.

K vnitřní spokojenosti podobně fungují barvy, jejich prostřednictvím můžeme nalézt více radosti ze života, pocit klidu, duševní obnovy. Například modrá přináší stav uvolnění, blaha, smíru, bílá barva symbolizuje duchovní čistotu, fialová harmonii, jednotu, s oranžovou můžeme objevit větší vitalitu, entuziasmus, tvořivou inspiraci.
(mav)
 

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2204166
DnesDnes456
VčeraVčera499
Tento týdenTento týden3840
Tento měsícTento měsíc13916

Partnerské weby