Když dle pověsti chodský vůdce Jan Sladký Kozina vyzval nenáviděného utlačovatele Lomikara a jeho čeládku na boží soud, byl přesvědčen, že se jeho kletba naplní. A stalo se. Nicméně duch šlechtice prý dodnes bloudí krajem.

Lomikar, vlastně

Wolf Maxmilian von Lammingen z Albenreuthu (1634 – 1696), možná nebyl tak krutým správcem, jako spíše zaujatým nacionalistou, pln nenávisti vůči svobodným Chodům odvolávajícím se na svá práva. Kdo reptal, ten narazil. Staletími Lomikar získal na krutosti, podobně jako duševně nemocná Čachtická paní.

Ale vraťme se zpět ke Kozinovi. Šlechtice proklel, jako velmistr templářů proklel francouzského krále. Obě kletby se naplnily, protože psychická energie dokáže divy. Jenže nikdo by si s ní neměl zahrávat, často takového odvážlivce skolí „zpětný úder“. Skolil i Kozinu.

Von Lammingen byl pohřben v kryptě svatomartinského kostela v Trhanově, tak praví pověst. Je ale chybná, ve skutečnosti tento kostel i krypta leží (či spíše stojí) v blízkém Klenčí pod Čerchovem. Z krypty prý Lomikarův přízrak vycházel mezi živé a zjevoval se v okolí.

Tajné podzemní chodby

V roce 1981 tu jeden z regionálních badatelů objevil náznaky podzemních chodeb, ale k dalšímu průzkumu mu chyběly peníze i potřebné povolení. Nedaleko odtud je i známé městečko Horšovský Týn. I zde se prý nacházejí polozasypané tajné chodby s odbočkami, také tajemná několikapatrová sklepení. Měly sloužit k obranným účelům při válečných konfliktech. Někde v lese tu ztracen leží i záhadný Bílý kámen. Kdo na něj položil hlavu a soustředil se, spatřil pitoreskní obrázky, kouzelné výjevy. Fungoval snad kámen jako „prohlížeč“, spatřil dotyčný odvážlivec nějaké výjevy z paralelních světů?

Do tajných chodeb prý zůstalo zachováno i několik ukrytých vstupů, jež jsou pečlivě maskovány. Jeden z nich se podle pověsti nachází v kapličce, jejíž jméno a polohu raději utajíme. Stačilo prý odklopit tři dlaždice za bývalým oltářem a – vstup byl volný. Vtip je v tom, že kaplička žádnou dlaždicovou podlahu nemá, vše je zalito betonem...

Loučíme se s krajem hrdých a odvážných Chodů. Náhle zakvílí meluzína, spustí se mohutný vichr. Rozmar přírody nebo se Lomikar zlobí? Třeba na nás, že rušíme jeho posmrtný klid a otevíráme dávno zapomenuté záhady...

(nov)

Ilustrace: J. Špillar

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2274968
DnesDnes603
VčeraVčera1233
Tento týdenTento týden6379
Tento měsícTento měsíc7217

Partnerské weby