Každý z nás prohází životními cykly. A odraz základních životních vývojových fází lze vnímat i při sledování tranzitů a postavení určitých planet v našem horoskopu. Planety sice nemohou přímo za to, co se nám děje, ale na určité události ukazují. Astrologii životních cyklů nám osvětlil astrolog a astropsycholog Ondřej Habr: „Všechny planety, které

v horoskopu máme, se neustále pohybují. Každá jinou rychlostí, jež je dána i určitou rychlostí vůči Zemi, potažmo ke Sluneční soustavě. Po nějaké době se ale vždy vracejí do své výchozí pozice. Jejich rychlost, a tím i délka jejich oběhu - cyklu, odpovídá z pohledu astrologie tomu, co tyto planety v našich životech symbolicky představují.“

Jaký význam má Jupiter? 

Jupiter ukazuje na naši schopnost otevírat se, poznávat, cestovat, studovat a prezentovat se, projevovat svou důstojnost.

Jak dlouho trvá, než se dostane do původní - výchozí pozice?

Jupiterské cykly trvají 12 let. Po 12 letech se Jupiter vrací tam, kde byl v čase našeho narození. Ve 12, 24, 36, 48 atd. letech našeho života tak dochází k tzv. Jupiterským návratům. Každý jupiterský cyklus signuje nějakou vývojovou etapu, v každém cyklu něco rozvíjíme. A ty věci nebo procesy mají svůj vnitřní pořádek.

Co se děje během každého z cyklů planety Jupiter?

Během první čtvrtiny cyklu zjišťujeme, kým jsme (dítě po narození v první etapě prvního cyklu roste, uspokojuje základní potřeby a poznává své zázemí). Ke konci první čtvrtiny cyklu, která trvá tři roky, dochází k určité krizi, je tu kvadrát. Můžeme zjistit, zda to, co rozvíjíme, je v souladu, jestli jsme něco tzv. nepřepálili, nebo zda naopak nemáme přidat. Po dalších třech letech se dostáváme do jupiterské opozice. V tomto období bychom měli vést dialog - se sebou i s lidmi kolem (hovoříme-li konkrétně o prvním cyklu, dítě nastupuje do školky). Jde o dialog s učiteli a vrstevníky, kteří nás vedou nebo inspirují, s osobami, které nám přinášejí hodnoty nebo s osobami, jimž hodnoty předáváme my. Je to takové bilancování, obecně zjišťujeme, zda máme toho či onoho dostatek, neboť Jupiter je spojený s vydáváním a přijímáním energie.  A podle toho, co vnímáme, máme možnost určité toky povzbudit nebo přivřít. Po dalších třech letech se dostaneme do druhého jupiterského kvadrátu (v prvním jupiterském cyklu je to čas nástupu do školy). Ten řeší především to, jak nás vnímá okolí a jak my ovlivňujeme svět. Je to období sociálních vazeb, kdy víceméně korigujeme to, co z nás vychází ven, co vyzařujeme. Za další tři roky následuje Jupiterský návrat. Po 12 letech se uzavírá cyklus, navracející se Jupiter se nás ptá - kdo jsme, co umíme, co zvládáme, čeho jsme dosáhli, jsme-li autoritou pro okolí a jak umíme s autoritami pracovat, jak umíme nakládat s majetkem, investovat atd. (v rámci prvního jupiterského cyklu jde o čas puberty). Je to taková jupiterská uzávěrka, ale třebaže většina lidí vnímá Jupiter jako planetu příjemnou, nemusí nám být úplně po chuti. Zjišťujeme totiž, jak si stojíme, zda si umíme věci užít, jestli si v nějaké oblasti života nežijeme nad poměry a podobně. To se týká nejen roviny materiální, ale také psychické a intelektuální. Jupiter se nás ptá, kde jsme, zda to či ono chápeme, jaké máme zásady, jak vnímáme právě proběhlý cyklus, co chceme dělat dál. Bilancování sice probíhá v přátelském duchu, ovšem jeho závěry by pro nás měly být závazné. A to je symbolicky založené na tom, co prožíváme v koncích etap cyklu - ve třech, šesti, devíti a dvanácti letech. Cyklus se za náš život mnohokrát zopakuje, tedy se s podobnými tématy setkáváme opakovaně, vždy po 12 letech. Ale jak se říká, dvakrát do stejné řeky nevstoupíš. Řešíme sice podobné věci, ale s rozdílnými přístupy. A právě ten rozdíl by nám měl ukázat, nakolik jsme za těch 12 let vyspěli, kam jsme se posunuli.

(zem)

(Příště: Cykly jednotlivých planet – Saturn)

Kontakt: www.astro-ondrej.cz

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2277834
DnesDnes369
VčeraVčera576
Tento týdenTento týden2289
Tento měsícTento měsíc10083

Partnerské weby