Tento mezinárodní den byl stanoven na 10. ledna a připomíná, že by nám nemělo být jedno, zda z naší planety zmizí některé druhy zvířat ohrožené komerčním lovem.

V roce 1946 sedmnáct tehdejších velrybářských států

podepsalo ve Washingtonu Mezinárodní úmluvu o regulaci velrybářství (úmluvu odsouhlasila také ČR), jejímž účelem bylo ochránit velrybí populace před nadměrným rybolovem a zachovat možnost jejich lovu i pro budoucnost. I přes to například Norsko a Island loví dosud hojné druhy velryb, o Japonsku se ví, že loví pro vědecké účely…

Vymizí některé druhy velryb?

Lov velryb ve člunech pomocí harpuny připojené k lanu byl prastarý způsob získávání obživy. Rozmach moderního velrybaření ve druhé polovině minulého století a průmyslové velrybaření ve 20. století však způsobily ve všech mořích světa tak rozsáhlou decimaci velrybích populací, že několik druhů velkých kytovců je dnes na pokraji naprostého vyhynutí.
Za pouhých osmdesát let 20. století ulovili velrybáři více než dva miliony velryb! Nízká rozmnožovací schopnost velryb (samice za celý život porodí v průměru jen 7 až 10 mláďat) a snížená genetická rozmanitost populací by mohly znamenat, že některé druhy velryb jsou odsouzeny k vymření.

Lov lachtanů pro kožešinu

V Namibii jsou zase vybíjeny desetitisíce lachtanů jihoafrických pro kožešinu. Po kanadském komerčním lovu tuleňů je namibijský lov lachtanů největším lovem mořských savců na světě.
Namibie je jedinou jihoafrickou zemí, která dovoluje komerčně lovit lachtany. Od počátku července až po listopad lovci zabíjí průměrně 80 000 lachtanů. Na rozdíl od tuleňů grónských, kteří se zabíjejí pro kožešinu v Kanadě, nejsou lachtani jihoafričtí ohroženi táním ledovců a jejich počty jsou zatím hojné. Je otázkou, jak dlouho.

Ohroženi vyhynutím jsou také například delfínovec čínský, plejtvák obrovský, plejtvák dlouhoploutvý (keporkak), vorvaň tuponosý, velryba černá a další druhy delfínů, velryb a sviňuch.

Je zřejmé, že přežití mnoha druhů lachtanů, tuleňů a velryb závisí na celosvětových ochranných opatřeních a jejich následném dodržování.

(luv)

DODATEK

- Lachtan má na rozdíl od tuleňů ušní boltce a liší se i v pohybu – na souši používá boční ploutve, kdežto tuleni je do stran dát neumějí. Podobné je to i ve vodě. Tuleni používají ocasní ploutve, bočními pouze kormidlují. Lachtan to má úplně naopak.

- Lachtan spí na souši a tuleň pod vodou.

- O tajemné velrybě černé, která váží kolem 40 tun a může se dožít až 100 let, téměř nic nevíme.

- Vorvaň tuponosý má největší mozek ze všech živočichů, váží více než 9 kg.

- Plejtvák obrovský je větší a těžší než byli dosud všichni známí dinosauři, je dlouhý 30 m a jeho hmotnost je 120 tun.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2278644
DnesDnes493
VčeraVčera687
Tento týdenTento týden3099
Tento měsícTento měsíc10893

Partnerské weby