Jste stále s něčím nespokojení? Chybí vám energie a nic vás nebaví? Pokud pociťujete, že vás každodenní život příliš netěší, možná něco děláte špatně? Velké pracovní nasazení a zodpovědnost, chronický stres v práci spolu s trápením v osobním životě může

vést až k tak zvanému syndromu vyhoření. Víte, jak ho poznáte?

֎ Máte ráno problém vstát z postele a vůbec si nepřipadáte odpočatí. Únavu a ztrátu energie pociťujete ihned po probuzení a vlastně neustále, bez ohledu na to, jaké činnosti se věnujete. Může jít jak o vyčerpání emocionální, tak fyzické.

֎ Lidé, kteří v zaměstnání prožívají permanentní stres, se v noci často probouzejí a přemýšlejí nad tím, jestli něco nezapomněli, nepokazili, zda se nedopustili nějaké chyby, neustále myslí na svoje starosti a povinnosti.

֎ Pokud se do práce netěšíte, postrádáte motivaci, chybí vám nadšení, pravděpodobně stojíte tváří v tvář syndromu vyhoření.

֎ K jeho zhoršení může dojít zvláště tehdy, jestliže si nosíte práci domů, v rámci běžné pracovní doby nestačíte plnit své pracovní povinnosti a doháníte je i o víkendu.

֎ Každý občas prožívá nelehké období, podlehne pesimistické náladě. Pokud však přetrvává, negativní emoce trvají příliš dlouho, vázne komunikace na pracovišti a vyhýbáte se setkání s kolegy i mimo práci, znamená to, že jste ztratili zájem o budování vztahu ve firmě, o práci samotnou.

֎ Charakteristickým znakem pro syndrom vyhoření bývá také přehnaná pracovní posedlost, permanentní horlivost, přílišná starostlivost o práci. Myšlenky na ni na vás „útočí“  i mimo pracoviště, v rodinném kruhu, v čase tráveném s přáteli, známými, při oblíbené činnosti.

֎ Varovným signálem, že vám práce přerůstá přes hlavu, je myšlenka na to změnit působiště, snít o jiné práci, ve které byste mohli získat vyšší plat, uznání šéfa, dostat se do přátelského kolektivu a pracovní zařazení by vedlo k většímu sebevědomí, lepšímu pocitu seberealizace.

֎ Jistým varováním je i fakt, že zanedbáváte svůj vzhled, je u vás patrná snížená péče o sama sebe, vyhýbáte se pohledu do zrcadla. Jistým znakem vyhoření je i to, že se jídlo snažíte odbývat, nebo se naopak soustředíte pouze na zdravé pokrmy, energii doplňujete velkým množstvím kávy.

(se)

RADA SPIRITU

Pokud vám hrozí syndrom vyhoření, věnujte se po práci příjemným aktivitám, své rodině, koníčkům, přátelům, společenskému životu. Dopřejte si dostatek spánku, snažte se být stále pozitivně naladění.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2280149
DnesDnes484
VčeraVčera780
Tento týdenTento týden4604
Tento měsícTento měsíc12398

Partnerské weby