Baron Wolfgang von Kempelen se narodil za časů Rakousko-Uherska v Bratislavě. Vypracoval se na vysoce postaveného úředníka, stal se totiž dvorním rádcem. Byl ale také vynikajícím fyzikem, studoval mechaniku, matematiku, astronomii a

medicínu.

Nejslavnějším baronovým číslem byla konstrukce zázračného šachového automatu, známého „Turka“. Sedící figurína v turbanu dokázala porazit i nejlepší šachisty té doby, zvítězila i nad Bedřichem II.

Mazaný a ctižádostivý stratég

Von Kempelen byl zkušený stratég, velmi mazaný a ctižádostivý člověk. Věděl, jak si naklonit mocné, včetně Marie Terezie a Štěpána Lotrinského. Proto nebylo divu, že se oba stali jeho mecenáši. V bratislavském sídle se údajně oddával odvážným myšlenkám, zamýšlel sestrojit počítací stroj, umělého člověka, dokonce experimentoval i s fonetikou a lidskou krví. „Nebude to žádný stroj, ale skutečný muž,“ holedbal se veřejně Wolfgang von Kempelen.

Nakonec ale jeho experiment zkrachoval. Říkalo se, že přišel nekompromisní zákaz „shora“, nejspíš přímo z Vídně. Jiní barona označovali za lháře a chvástala, vše prý si jen vymyslel.

Šachový automat trnem v oku?

V Bratislavě se také vyprávělo o vile hrůzy, v níž měl šlechticův tým zkoušet různé pokusy s lidskými orgány. Nakonec mu ale přerostl přes hlavu i sám šachový automat. Baron ho prodal, údajně z finančních důvodů, ale to prý byl nesmysl. Zámožný experimentátor měl peněz víc než dost. Navíc produkcemi se sedícím Turkem vydělával další tučné částky. Tak proč by ho prodával? Nebo se ho zbavil, protože šlo skutečně o grandiózní podvod a propracovanou mystifikaci a tzv. docházeli špičkoví šachisté, kteří „Turka“ obsluhovali? Zasáhla v tomto případě také císařská administrativa? Byl von Kempelen k prodeji donucen?

Každopádně pozdější vlastníci automatu také zázračně zbohatli.

Deníky zmizely beze stopy

Šachový automat, či podle některých mechanické zařízení ukrývající skutečného šachistu, dopadl neslavně. Údajně shořel v roce 1854 v Americe. Baronovy záznamy o dalších pokusech se ztratily, i jeho deníky zmizely neznámo kam. Zůstalo jen několik již vydaných knih, například titul Mechanika lidské řeči.

V době počítačů a internetu se nám šachový automat či mluvící figurína mohou jevit jako směšné hračky pro dospělé. Ale genialita svérázného šlechtice je neoddiskutovatelná, stejně jako jsou jeho díla a záměry nadčasové.

Odkud vlastně své dovednosti pochytil? 

(nov)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2277028
DnesDnes139
VčeraVčera1344
Tento týdenTento týden1483
Tento měsícTento měsíc9277

Partnerské weby