Každý z nás prohází životními cykly. A odraz základních životních vývojových fází lze vnímat i při sledování tranzitů a postavení určitých planet v našem horoskopu. Planety sice nemohou přímo za to, co se nám děje, ale na určité události ukazují.

Astrologii životních cyklů nám osvětlil astrolog a astropsycholog Ondřej Habr: „Všechny planety, které

v horoskopu máme, se neustále pohybují. Každá jinou rychlostí, jež je dána i určitou rychlostí vůči Zemi, potažmo ke Sluneční soustavě. A po nějaké době se vždy vracejí do své výchozí pozice. Jejich rychlost, a tím i délka jejich oběhu - cyklu, odpovídá z pohledu astrologie tomu, co tyto planety v našich životech symbolicky představují. Původně si klasická astrologie vystačila s planetami Jupiter a Saturn, nicméně posléze byly  objeveny také Uran, Neptun a Pluto. Tyto tři planety rovněž patří mezi tzv. kolektivní, ukazují na rysy naší povahy, na způsoby našeho chování, jež jsou ale více spojené s naší orientací ve světě (kolektivní zásady, kolektivní pravdy - pozn. redakce). Tyto zásady se příliš v našich životech nemění, nebo jen pomalu. Koresponduje to s tím, že i cykly těchto planet jsou velmi dlouhé.“

Jak je to s délkou cyklu planety Uran?

Uranský cyklus trvá 84 let. Uran je naše vyšší já, vyšší vědomí. A období 84 let odpovídá i přirozené délce lidského života. Lze tedy říci, že jde do jisté míry o vymezení lidského života, může symbolizovat génia, kterého bychom mohli následovat. První uranská čtvrtina fáze přichází v jednadvaceti letech, opozice ve dvaačtyřiceti a poslední čtvrtina ve třiašedesáti. Uranský návrat mají možnost prožít někteří z nás, ale zdaleka ne všichni, ve čtyřiaosmdesáti letech. Protože se Uran pohybuje pomalu, i jednotlivé procesy spojené s konci a začátky jednotlivých částí etap se táhnou dva i tři roky. Na rozdíl od Saturnu, jehož cyklus si zopakujeme za život dvakrát, třikrát, uranské cykly máme možnost zažít jen jednou. Uran je jako tlustá ručička na našem ciferníku. Ukazuje na určitou výjimečnost dějů, propojuje nás s něčím vyšším. Uranské fáze ukazují na to, čím bychom se měli nechat inspirovat ve vyšším slova smyslu, jednotlivé čtvrti jsou krizemi, momenty, kdy se dostáváme na pomyslnou křižovatku. Ale ne z hlediska toho co chceme, nebo nechceme, ale spíše z pohledu, zda chceme být aktivní nebo ne, z pohledu vztahu k vyššímu já atd.

A co neptunské a plutonské cykly?

U Neptunu i Pluta je třeba připomenout, že rychlost těchto planet je proměnlivá, tedy cyklus se může v určitém časovém horizontu klidně o pár let posunout. A těžko se někomu z nás poštěstí prožít celý neptunský cyklus, vždyť trvá 150 let. Neptunský kvadrát přichází před 40 rokem života a je někdy poměrně dramatickým procesem, ač pomalu tekoucím. Probíhá v citech, vědomí a podvědomí, je to doba určitého prozření a vytvoření si nezávislého pohledu na věc, vlastní filozofie. Do neptunského kvadrátu máme tendenci přijímat podněty zvenčí - názory, doktríny, pravidla, náboženství. To, co děláme, je do jisté míry kompilace. Prozření přichází kolem 38 roku věku, tehdy náhle zjišťujeme, že vlastně nevíme, čemu věřit, jsme zmatení. A trvá to třeba rok, pomalu se rozpouští to, v co jsme věřili, a pomalu se začíná krystalizovat něco nového. To už nebude jen z vnějších podnětů, jde o naši filozofii. V případě Neptunu pak máme v 85 letech věku možnost pocítit neptunskou opozici. To je vlastně určitá konfrontace, diskuze, ale ne se sebou samým, nýbrž s vesmírem. Pětaosmdesátý rok života je z tohoto pohledu určitým vyvázáním se z běžných pozemských témat, obrací vnitřní pohled člověka k tomu, co je nad ním, ve vzdálenějším okolí.

Plutonské cykly jsou dlouhé dokonce 250 let. Pluto a částečně i Neptun nám signují z jistého úhlu pohledu karmická nastavení, protože prožíváme jen jejich určitá postavení. Kdo se narodí s Plutem v Beranu, těžko zažije Pluto ve Vodnáři nebo Kozorohu. Zkrátka, prožijeme jen něco z toho, co se nabízí. Co se Pluta týká, máme možnost vyzkoušet si kvadrát a trigon. Trigon je třetina kruhu. Plutonský kvadrát v současnosti prožíváme ve věku kolem 36 let, ale jak se Pluto zpomaluje, bude se toto období  posouvat do vyššího a vyššího věku. Kvadrát je období, kdy je naše existence konfrontována s tím, co má, nebo naopak nemá, význam. Co pro nás význam má, měli bychom rozvíjet, co nemá, je třeba stopnout. Nikoli zastavit, opustit, ale zničit - vědomě se toho zbavit. Pokud totiž něco necháme být, tajně doufáme, že se to jednou vrátí. To je spojeno s vodním živlem a ten je spjat s cykly. Ale k tomu, co zničíme, se už nevracíme, v životě to už nechceme. Právě k tomu jsme v období kolem 36 let  nuceni, odevzdat to, zbavit se toho. Plutonský trigon probíhá v současné době v období kolem 52 let, ale rovněž se bude posouvat, a tak ho někdo možná nezažije, což má generační, karmický význam. Plutonský trigon říká, že se, tentokrát dobrovolně, něčeho vzdáváme. Zjišťujeme, že něco už nepotřebujeme, nebo toho nepotřebujeme tolik, že chceme být odborníky v určité životní oblasti, proto na něco nemáme čas. Vzdáme se toho s radostí, bereme to jako součást života.

(zem)

www.astro-ondrej.cz

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2275167
DnesDnes802
VčeraVčera1233
Tento týdenTento týden6578
Tento měsícTento měsíc7416

Partnerské weby