Asi 60 km od Prahy se nachází klášter Naší Paní nad Vltavou, ve kterém žije komunita sester trapistek, založená v roce 2007. Sestry zde žijí podle řehole svatého Benedikta, k jejich každodennímu životu tedy patří liturgická a osobní modlitba, rozjímání a

manuální práce.

Zdejší sestry jsou především z České republiky, ale žije zde i pět Italek a jedna Maďarka. Mateřský dům českých trapistek se nachází v italském Vitorchianu, v provincii Viterbo.

Slib čistoty a chudoby

Řehole svatého Benedikta („Ora et labora“) znamená střídání liturgické chórové modlitby a jednoduché manuální práce. Sestry skládají slib stability v jedné mnišské komunitě, slib poslušnosti a obrácení mravů, do něhož je zahrnut i slib čistoty a chudoby. .

Styl klášterního života není poustevnický, ale cenobitský – sestry trapistky žijí společně, i když v odloučenosti od světa, v tichu a samotě, které jsou nezbytné pro neustálé modlitby. I proto se trapistické kláštery stavějí převážně daleko od měst, uprostřed přírody.

Sedmkrát za den se sestry scházejí v kostele ke zpívané liturgii hodin a kromě toho se setkávají také v duchovní rozjímavé četbě (lectio divina) a v osobní modlitbě.
Starodávná technika malby ikon
 Na živobytí si sestry trapistky vydělávají prací na poli, v ovocných sadech a pěstováním zeleniny. Vyrábí ale také třeba výborné sušenky podle tradičních italských receptů, chovají včely a prodávají med vysoké kvality. A malují také ikony, s použitím pravého zlata podle starodávné byzantské umělecké techniky, které je možné si v klášteře zakoupit.

Pokud byste chtěli poznat, jak se žije sestrám trapistkám v Čechách, máte možnost – nedílnou součástí kláštera je i dům pro hosty, který je otevřený pro všechny, kteří touží prožít několik dní v tichu a klidu a načerpat novou sílu pro každodenní život.
(luv)

Foto: archiv kláštera
DODATEK
Podle tradice jsou všechny kostely řádu zasvěceny Panně Marii. Sestry trapistky z kláštera Nanebevzetí Panny Marie nad Vltavou si zvolily za patronku Pannu Marii, Matku jednoty křesťanů, jejíž liturgická památka se slaví 18. ledna. Tímto dnem také začíná Týden modliteb za jednotu křesťanů.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2278376
DnesDnes225
VčeraVčera687
Tento týdenTento týden2831
Tento měsícTento měsíc10625

Partnerské weby