Kolena zastávají důležitou funkci: spočívá na nich značná část tělesné hmotnosti a zároveň umožňují celou řadu pohybů. Jsou to naše největší, nejsložitější, ale i nejchoulostivější klouby. Problémy s koleny mohou vést k chronickým bolestem, častějším

zraněním a v konečném důsledku i ke ztrátě hybnosti. Proto jsou zdravá kolena tak důležitá pro zachování kvality života a s přibývajícím věkem to platí čím dál víc.

Péče o kolena spočívá třeba v tom, že posilujete svaly, které působí jako tlumiče. Zejména jde o svalstvo na zadní straně stehna a kvadricepsů na přední straně stehna. Dále jde o posilování svalstva trupu a hýžďové svaly, které v podstatě řídí a ovládají nohy a poskytují jim oporu. Cvikem, který zabírá na všechny tyto svaly najednou, je chůze do schodů (nebo stoupání a sestupování na schod či stoličku). Navíc je chůze po schodišti nenáročná a má příznivý vliv na kardiovaskulární kondici.

Boty, které nosíte, mohou být vašim kolenům přítelem či nepřítelem. Tak například na vysokých podpatkách musejí klouby přetrpět tlak o čtvrtinu vyšší, než když chodíte bosi. Hledáte-li dobré boty na chození, dbejte na výstelku a na to, aby vám dobře seděly. A konečně - pokud máte kolena životem trochu pošramocená - třeba následkem zranění nebo začínající artritidy - prospělo by vám nenáročné kondiční cvičení. Nejvhodnější je plavání, jízda na kole a také nordic walking - trekové hole totiž poskytují oporu navíc.    

(ksa)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2201269
DnesDnes340
VčeraVčera603
Tento týdenTento týden943
Tento měsícTento měsíc11019

Partnerské weby