Paní Marta K. se ptá: „Vím, že i strava může člověku pomoci, může léčit. Co bychom měli v souvislosti s prevencí chorob teď, v zimě, zařadit do svého jídelníčku především?“

Ruská lékařka, MUDr. Taťána Kozlová, která se zabývá

i alternativní medicínou, zimu považuje za rizikové období. Podle ní je vhodné konzumovat tyto přírodní plodiny:

+ Žlutá tykev (dýně) - má barvu jako sluníčko, je plná sluneční energie a obsahuje plno prospěšných látek. Lze užívat její šťávu - malé množství, dvě, tři až čtyři polévkové lžíce. Zlepší látkovou výměnu, dokonce se šťávou dají potírat hnisavé a otevřené rány, má totiž i hojivé účinky. Obklady ze šťávy mohou pomoci i při psoriáze. Dýni je možné přidávat například do kaší - pohankové, jáhlové, krupicové… Úprava je rychlá, snadno měkne při tepelném zpracování. Podporuje funkci ledvin, je perfektní na játra. Pokud se dýně nakrájí na menší kousky a usuší, následně ji lze rozemlít na prášek, který ocení především kardiaci a lidé s potížemi ledvin  či jater. Prášek se sype i na otevřené rány, pomáhá i při diabetické noze. Prospěšná našemu zdraví jsou i bílá dýňová semínka, působí protiparazitárně (účinkují na lamblie, chlamydie, stafylokoky i hlísty).

+ Zelí - jako zajímavost uveďme, že obsahuje karoten, který spojujeme spíše s mrkví. V některých druzích zelí je ho dokonce více než v mrkvi. Nejvíce užitečných látek je ale v obyčejném bílém zelí. Nejsou známy kontraindikace či rizikové faktory, ale samozřejmě se užívá v přiměřených dávkách, nikoli po kilech. Důležité je vědět, že než  z něj budeme dělat šťávu a nebo ho začneme dusit, je třeba vyříznout spodní košťálovou část. V té se totiž hromadí látky, které by se do těla člověka dostat neměly. Šťáva z bílého zelí je vhodná na žaludeční vředy (chronické i akutní - stresové). Malé množství čerstvého zelného salátu (třeba v kombinaci s nastrouhanou mrkví a jablkem) nebo šťávy (dvě až tři polévkové lžíce) by každý den měli rozhodně užívat lidé s onkologickým onemocněním. Nepůsobí proti nemoci, ale podpoří činnost jater, která dostávají zabrat při chemoterapii či ozařování.

+ Květák - je prospěšný při problémech s aritmií, při kolísavém tlaku. Může být konzumován například dušený. Nebo se vezmou jeho malé růžičky - pět až šest kusů - zalijí se horkou vodou (200 ml) a užívá se výluh. Květák je skvělý také v případě cukrovky druhého typu, pozitivně působí i na problémy žlučníku.

+ Růžičková kapusta - podpoří imunitu. Pojídá se dušená nebo smažená, je vhodná rovněž při dietách, když chce člověk zhubnout.

+ Jablka - o těch se leckdy říká, že jsou nejznámějším, nejlevnějším a nejefektivnějším lékem. Hippokrates i Avicena byli přesvědčeni, že by každý člověk měl sníst denně minimálně dvě jablka. Nejvíce je potřebují lidé, které trápí potíže se štítnou žlázou. Přitom je vhodné dodat, že zvláště zelená, a tedy kyselejší, jablka obsahují více jódu. Doporučuje se pít jablečnou a mrkvovo-jablečnou šťávu. Kyselejší jablka mají i hodně železa, jsou vhodná při chudokrevnosti a nízkém tlaku. Kdo nemůže konzumovat jablka syrová, může si je zapéct atd. Jadérka z jablek obvykle vyhazujeme, ale rovněž pomáhají při hypofunci č hyperfunkci štítné žlázy. Na podporu její funkce se jich denně může sníst pět nebo šest. Jadérka si lze i do zásoby nasušit. Rozemelou se a konzumují v zimě ve formě prášku. A nelze nevzpomenout listy jabloní. Jejich efektivita je sice nižší, ale jsou také léčivé a v zimě prospěšné. Z nasušeného listí se připravuje čaj (lze ho kombinovat s listím maliny, červeného či černého rybízu). Dvě polévkové lžíce nasušeného listí jabloně se zalijí v nádobě horkou vodou a ta se zakryje. Vše se nechá 10 až 15 minut vylouhovat. Přecedí se a pije se při prochladnutí, při chřipce, při vysokých teplotách, kloktá se pro změnu při angíně nebo chrapotu.

+ Rakytník - plody mají obrovské množství vitaminu C. Lze je mít na zimní období uložené na mrazáku, můžete z nich mít šťávu nebo kompoty, džem. Polévková lžíce rakytníkové šťávy se dvěma decilitry vody a troškou medu je dobrá prevence. Rakytníkový olej zase pomáhá na popáleniny, lze ho využít na ženské potíže či při hemoroidech (nakape se na vatový tampon nebo gázu).

(zem)

Kontakt: Taťána Kozlová - 603 537 825

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2318068
DnesDnes722
VčeraVčera1226
Tento týdenTento týden2872
Tento měsícTento měsíc24994

Partnerské weby

apartman banner