Na vlašské ořechy si většinou vzpomeneme, když chceme péct jablečný závin a zejména o Vánocích, kdy chystáme tradiční cukroví a zdobíme ovocné mísy. Měly by se však stát samozřejmou součástí jídelníčku, a to po celý rok. Skrývají v sobě zdraví, sílu i vitalitu. Tělu

dodávají důležité stopové prvky, bílkoviny, vlákninu, fosfor, magnézium, vápník, sodík, draslík, železo, cenné vitaminy skupiny B, které jsou důležitými regulátory v uhlohydrátové, bílkovinové a tukové látkové výměně, nepostradatelnými „chytači“ volných radikálů. Vlašské ořechy se řadí plným právem mezi čtrnáct superpotravin, které podle amerických vědců dokážou prodloužit život. Jsou výbornou pochoutkou a životabudičem, jestliže je organismus unavený, vyčerpaný, neustále bojuje se stresem. Lecitin a fosfor, který ořechy bohatě obsahují, posilují funkci nervů, zvyšují koncentraci, schopnost učit se. Pár kousků této skvělé potraviny zkonzumované třikrát do týdne se postará o pravidelnou stolici, optimální krevní tlak, lepší paměť. Kdo si hlídá hmotnost nebo se potřebuje zbavit nadváhy, ten by měl vystačit s maximální denní dávkou dvacet gramů, neboť ořechy mají poměrně vysokou energetickou hodnotu. Ve starých herbářích, receptech pro zdraví se vlašské ořechy objevují jako léčebný prostředek, který má zvyšovat plodnost jak u žen, tak u mužů, na lepší zažívání, pro lepší stavbu svalstva. Aktuální studie o prospěšnosti této potraviny dávají vlašské ořechy do souvislosti s prevencí rakoviny, diabetu, osteoporózy a aterosklerózy.

Připomeňme, že mlsání vlašských ořechů se blahodárně podepíše také na vzhledu. Díky biotinu, jednomu z vitaminů skupiny B, můžeme předcházet lámání nehtů, přispět ke kvalitnějším vlasům, zdravější pleti.

(mav)

RADA SPIRITU

Ořechy skladujeme suchém místě chráněném před světlem, vlhkostí a velkým teplem. V takovém prostředí, vzhledem k jejich vysokému obsahu tuku, by mohlo docházet ke žluknutí, zhoršení jejich kvality.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2278360
DnesDnes209
VčeraVčera687
Tento týdenTento týden2815
Tento měsícTento měsíc10609

Partnerské weby