Zatímco my, suchozemci, se můžeme po pokladech rozhlížet kdesi v hradních zříceninách, starých štolách či jeskyních, potápěči mají k prozkoumání daleko větší prostor. Jsou omezováni jen hloubkou. Pojďme se podívat, jaké nečekané a záhadné objevy

průzkumy v moři, či jen náhody, přinesly.

Prokleté smaragdy?

V Mexickém zálivu u pobřeží Floridy našel v roce 2010 amatérský potápěč a lovec pokladů Jay Miscovich pravděpodobně svůj životní nález. Při potápění objevil více než 70 kg smaragdů v hodnotě milionů dolarů. Příliš si je ale neužil, radost mu zkalily různé soudní spory, až se nakonec dostal do dluhů a tři roky po nálezu pokladu spáchal sebevraždu. Možná, že smaragdy nepřinesou štěstí nikomu, kdo s nimi přijde do styku, neboť jejich původ je neznámý.

Tajemný kruhový kámen

V roce 2003 objevili vědci v Galilejském moři podivný kruhový čedič vážící téměř 60 000 tun, jenž je dvakrát větší než Stonehenge a nepodobá se ničemu jinému, co bylo kdy na Zemi objeveno. K čemu sloužil a kdy vznikl, zatím odborníci neodhalili. Archeologové však zvažují možnost, že by se mohlo jednat o dávné rozsáhlé pohřebiště.

„Počítač“ z Antikythéry

Tento opravdu záhadný předmět objevili potápěči již v minulém století v troskách pradávné lodi u řeckého pobřeží. Dnes se mu říká mechanismus z Antikythéry a byl údajně sestaven ve druhém století našeho letopočtu. Podle vědců jej naši předkové používali ke sledování pohybů planet, a tak si vysloužil další přezdívku – první počítač.

UFO v Baltském moři

Skupina švédských potápěčů na dně Baltského moře v roce 2012 objevila objekt, který jakoby nepatřil do našeho světa. Samozřejmě se zvedla obrovská vlna zájmu o předmět kruhového tvaru, ale jeho původ a funkci se zatím nepodařilo zjistit. Někteří záhadologové mu začali říkat „nový Stonehenge“, zatímco jiní jsou přesvědčení, že jde o předmět z jiné planety, možná o potopenou vesmírnou loď.

Záhadné Thonis

Necelých 50 metrů pod hladinou Středozemního moře objevili archeologové zmizelé egyptské město Herakleion (nazývané také Thonis) a v něm zlaté mince, pětimetrové sochy a zbytky více než šedesáti lodí. Není překvapením, že ani po letech zkoumání se doposud vědcům nepodařilo zjistit, co způsobilo před 1 200 lety zničení a potopení města. 

Zlato spláchly vlny

Vraťme se na závěr k jednomu z mnoha pokladů doposud nenalezených. V roce 1216 bratr anglického krále Richarda Lvího srdce Jan, zvaný Bezzemek, onemocněl při své inspekční cestě, a tak se rozhodl vrátit domů co nejrychlejší. Zbytek svého doprovodu s nákladem cenností obrovské hodnoty poslal oklikou přes kraj Wash, jenž se nachází u pobřeží východní Anglie (je známý velkými odlivy a přílivy). Toto rozhodnutí se královým mužům nevyplatilo, neboť vlny náklad i s koňmi spláchly do moře. Samozřejmě včetně zlatých mincí, šperků a drahokamů. Po tomto pokladu pátrají nadšenci z celého světa marně už celých osm set let.

(luv)

Foto: Pixabay

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2279786
DnesDnes121
VčeraVčera780
Tento týdenTento týden4241
Tento měsícTento měsíc12035

Partnerské weby