Hrad Bouzov na Olomoucku patří mezi nejkrásnější hrady nejen na Moravě, ale i v celé České republice. Jeho dějiny jsou velmi ponuré. Ještě před 72 lety patřil mezi oblíbené mýtické pevnosti šéfa SS Heinricha Himmlera, operovali odtud němečtí vrazi z nedaleké obce

Javoříčko. A dnes se český stát kvůli němu soudí s Řádem německých rytířů, kteří jej chtějí v rámci církevních restitucí získat.

Místní legenda říká, že v zasedacím sále rytířské komendy se v noci zjevuje přízrak černého rytíře. Další duchové se v noci, kdy je hrad zavřený a nikdo se do něj nedostane, zjevují v rytířském sálu. Řada důvěryhodných svědků je pozorovala přes okna z druhého hradního nádvoří, kdy měli křepčit jako na nějakém strašidelném bále, ovšem naprosto bezhlesně. Dalším zjevením na Bouzově je Bílá paní, která se tu vyskytuje už v jeho raných středověkých dějinách. Na hradě vystavují i fotografii jejího obrazu, který zde kdysi visel, než se ztratil neznámo kam.

Protože Bouzov leží na kraji národnostní enklávy, kde kdysi žila početná německá menšina, jsou i další paranormální jevy v tomto regionu pro Moravu, potažmo celou Českou republiku, poměrně exotické. Patří mezi ně třeba přízrak ohnivce, který měl podle legendy zachránit před smrtí správce hradu, když spadl během projížďky do jednoho z bouzovských rybníků.

Bludiště v podzemí

O Bouzově se také vypráví, že v jeho podzemí dodnes existuje tajemná chodba vedoucí z hradních sklepení až do Špránku u Javoříčka, kde dříve prý stával předchůdce dnešního hradu. Záhadologovi Martinu Stejskalovi se podařilo objevit jinou legendu, podle které jsou tajnou chodbou spojeny hned tři hrady - kromě Bouzova také Úsov a Mírov. Legenda je pikantní zvláště u posledně jmenované pevnosti, protože ta dnes slouží jako naše nejtvrdší věznice. A aby toho nebylo málo, existuje ještě další pověst, podle které je takto Bouzov spojen dokonce s hradem Cimburk v dalekých Chřibech, s Vraní horou a Městečkem Trnávka.

Mekka ďáblů

Jihovýchodně od hradu se tyčí skála zvaná Zakletý (Zkamenělý) zámek. Zde měl stát předchůdce Bouzova, jehož panstvo ale záhadně zemřelo - možná na mor - a na hradě zůstala jen stařena s kočkou a psem. Protože se ze stesku zbláznila, zaklela celý hrad (zámek) a on na věky zkameněl. Dosud lze ze správného úhlu v obrysu působivého skalního okna spatřit její podobu.

Skála, na které kdysi stál hrad vybudovaný šlechticem Dětřichem Špranem na počátku 14. století, je také jakousi regionální Mekkou ďáblů a jiných démonů. Ti zde mají své rejdiště od té doby, co je neznámý kněz vyhnal svěcenou vodou z blízké Svěcené díry. Pekelníci se tu podle svědků, kteří sem omylem v noci zabloudili, vyskytují v podobě ohnivých koní nebo dokonce draků. Kromě nich se tu zjevuje také strašlivě vyjící obrovský černý pes s černýma očima.

Kdo ví, možná že tohle všechno měl na mysli neblaze proslulý říšský vůdce SS Heinrich Himmler, který se do Bouzova zamiloval a hodlal z něj zřídit jeden z hradů černého řádu SS.

Text a foto: Petr Blahuš

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2278360
DnesDnes209
VčeraVčera687
Tento týdenTento týden2815
Tento měsícTento měsíc10609

Partnerské weby