Zwinger je klenotnicí drážďanských nejcennějších uměleckých sbírek světového věhlasu a současně výtečným dílem barokní architektonické školy. Komplex se skládá z několika budov a nádvoří obehnaného zdí s vyhlídkovými terasami, v jehož středu

se nacházejí čtyři kašny. Jako řada dalších architektonických unikátů i Zwinger prošel náročnou rekonstrukcí a nákladným restaurováním kvůli válečným škodám. Nachází se přímo v centru města vedle Operního náměstí, kde stojí Semperova opera nebo kostel Hofkirche.

Skvostné umělecké poklady

To, co do Zwingeru láká návštěvníky nejvíce, je bezpochyby budova, ve které se nyní nachází fenomenální Galerie starých mistrů (Gemäldegalerie Alte Meister). Zde mají milovníci umění možnost ve dvou patrech obdivovat díla německých, italských, francouzských a holandských malířů, mezi kterými se vyjímají taková jména jako Rembrandt, Rubens nebo Tizian. Známé jsou například obrazy benátského umělce Canaletta, který si liboval v zachycování panoramatu Drážďan. Největším magnetem je však nejcennější plátno od renesančního velikána Raffaela - Sixtinská Madona.

Obraz si u Raffaela objednali benediktýni z kláštera San Sisto v Piacenze. Součástí zadání bylo, že na obraze má být jak sv. Sixtus, tak sv. Barbara, neboť klášter byl zasvěcen oběma světcům. Raffael dílo pro klášter vytvořil jako oltářní obraz. Namaloval tuto olejomalbu nedlouho před svou smrtí, asi kolem roku 1513. Obraz byl tak výjimečný, že podle legendy kurfiřt August III. posunul svůj trůn stranou, aby se dílo lépe vyjímalo.

Kromě obrazárny má tento německý Louvre přichystané k prohlídce i další zajímavé prostory. Nachází se tu expozice porcelánu z blízké Míšně, Matematicko-fyzikální salon plný cenných vědeckých nástrojů nebo sbírka rytířských zbraní a brnění zvaná Rüstkammer.

Odvážný projekt dvorního architekta

Zwinger vznikl původně jako výstavní palác saského kurfiřta Augusta Velikého, který se chtěl přirovnat k francouzskému panovníkovi Ludvíku XIV. sídlícímu toho času ve Versailles. Komplex byl naplánován a vystavěn dvorním architektem Matthiasem Danielem Pöppelmannem v letech 1710 až 1728. Ten měl původně mnohem odvážnější představu o velikosti své stavby - měla se rozkládat až ke břehu Labe přes celé nynější Operní náměstí. K tomu z nedostatku financí po smrti kurfiřta už nedošlo a až Gottfried Semper tuto otevřenou stranu zámku v 19. století uzavřel stavbou rozsáhlé obrazové galerie a později vystavěl hned vedle i svou operu.

Název Zwinger vychází ze stavebně-vojenské terminologie a odkazuje na jeho původní polohu před hradbami města. Ale již za panování Augusta Silného neměl s obrannou funkcí nic společného, neboť v té době bylo toto místo se zahradou a oranžérií určeno pro dvorské slavnosti.

(luv)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2257700
DnesDnes40
VčeraVčera945
Tento týdenTento týden5750
Tento měsícTento měsíc13108

Partnerské weby