Paul Devereux je profesorem v Cambridge, kde se zabývá hlavně studiem archeoakustiky. Navštívil řadu starověkých míst a chrámů, kde analyzoval rituální použití zvuku. Objevil například, že mohyly v Irsku v oblasti Cairns navzdory tomu, že jsou vyrobeny z různých

materiálů a mají rozmanitou velikost, rezonují na frekvenci 111 Hz. Měřil také zvukové frekvence vysílané kameny ve Stonehenge. A přitom ho napadlo, že by mohl prozkoumat, co se děje v mozku, když je vystaven frekvenci 111 Hz. Závěry z magnetické rezonance zní - mozek přesně při frekvenci 111 Hz vypne prefrontální kortex (část mozku zodpovědnou za soustředění, chápání, rozhodování) a deaktivuje jazykové centrum. Dočasně přepne oboustrannou dominanci z leva doprava, která je odpovědná za intuici, kreativitu, celostní zpracování, navázání stavu meditace nebo tranzu.

Další výzkum, pod vedením profesora Roberta Jahna, testoval akustické chování megalitických památek ve Velké Británii. A bylo zjištěno, že rezonují při frekvenci 95 a 120 Hz.

Moudrost zapečetěná v mantrách

Dnes již víme, že určité zvuky jsou vibračními klíči k lidskému probuzení. Rozbíjejí bloky, otevírají srdce, léčí,  uvolňují emoce a informace. Každý zvuk vytváří vzorec, který je klíčkem k otevření části univerzální pravdy.  Ale to věděl už Pythagoras, který se jako první zmiňuje o hudbě sfér. Podle něj se každá planeta, hvězda, rostlina, moře nebo skála pohybují v určitém rytmu a rezonují specifickou vibrací. Mnoho vibrací je studnicí starověké moudrosti, která je zapečetěna v mantrách a mandalách. Každá věc ve vesmíru vibruje v určitém rytmu, který Pythagoras nazval právě hudbou sfér. Její složky vyjadřoval čísly. Spisovatelka Diana Cooper říká: „Každý jedinec má svůj specifický kmitočet a rytmus, své osobní ,jméno‘, které je jménem jeho duše a jež se dozví na určité úrovni svého duchovního vývoje. Proto je třeba se dostat do harmonie. Dávní filozofové věděli, že svět se skládá z božské harmonie. V sedmi stupních hudební stupnice spatřovali celý svět, číslo sedm považovali za spojení božské trojice a číslo čtyři – číslo živlů - za spojení ducha s materií.“

Harmonie kosmu i těla

Pythagoras byl prý schopen slyšet hudbu sfér. Na základě této teorie odhalil léčebné účinky hudby. Zjistil, že určité harmonie léčí určité nemoci. Byl přesvědčen, že všechny planety a světelná tělesa (Slunce a Měsíc) vibrují s jistým odpovídajícím číslem, číslo s barvou, barva s minerálem a kovem, s květinou, tónem a tak dále. Objevil číselné vztahy v harmonii tónů a v intervalech stupnic. Harmonii viděl ve stavbě kosmu. Nebeská tělesa obíhající kolem středu světa podle něj byla zasazena do pevných sfér (slovo sféra pochází u řeckého „sfaira“, což znamená koule). Pohyb těchto sfér pak měl produkovat zvuk - hudbu nebo harmonii sfér. Celý vesmír ve svých nejmenších částečkách kmitá a vytváří tak onu vysněnou hudbu.

Struktura DNA a hudební kompozice prý vykazují podobný algoritmus. Pokud se podle vědců frekvence DNA  převedou na tóny, získáme skutečnou melodii.

(kýr)

Foto: Parthenon

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2340230
DnesDnes201
VčeraVčera920
Tento týdenTento týden201
Tento měsícTento měsíc20387

Partnerské weby

apartman banner