Kdo z nás se někdy nezamýšlí nad svými emocemi, pocity a potřebami? A leckdy nás přepadne strach, ovládnou nás touhy, můžeme být zmatení, dopouštíme se chyb. V takových chvílích nám může pomoci vědomí, že nikdo není dokonalý. O své zkušenosti a názory se s námi podělila psycholožka Eva Velechovská (pracuje jako

lektor enneagramu, kouč seberozvojových programů, výchovný poradce, vysokoškolský pedagog).

Téma dvaadvacáté - žijete dobrý život?

ŽÍT DOBRÝ ŽIVOT

Eva Velechovská říká: Co je to ŽIVOT? Je to dar, projev bytí? Je to realizace vesmíru, projev světla? Někdy si říkám, že to lidem nedochází, když odkládají svůj život na později - až to dodělám, až budu mít lepší práci, až tohle skončí. Nikdy nemůže skončit to, co trvá, znovu a znovu se projeví a projevuje. Neuvědomujeme si, jak jedinečný je okamžik existence, protože nic jiného není. Teď je teď a není žádná budoucnost, potom zase bude jen teď. Nádech a výdech života. To je ten rytmus.

VHLED: Krása života spočívá v tom, co zažíváme, cítíme, co je naší zkušeností. Věci nás často zotročují, musíme se o ně starat. Přinášejí nám ale jistoty, pocity bezpečí. I to je důležité. ŽIVOT je živý. Naše představy vytvářejí stavy před realizací, naše touhy a přání, naše myšlenky a slova život spoluvytváří. Jsme tvůrci svého života a v tomto tvoření jsou ingredience toho, co jsme vytvořili v minulosti proto, aby energie byly vyrovnány.

DOBRÝ bývá jenom tehdy, když se nám plní to, co jsme si naplánovali. Dobrý je den, chvíle, okamžik, který zapadá do našich potřeb, představ, kdy máme pocit, že je vesmír s námi, že jsme byli hodní, když to tak dobře jde. Někteří lidé mají dokonce pocit, že když všechno dělali dobře, mají nárok na to, aby se k nim život choval dobře - aby byli zdraví a bohatí. A jsou roztrpčeni, když se jim něco nepříjemného stane.

VHLED: Jenže někdy je dobře, když nám není dobře. Jsme nuceni se něco učit, ukážeme, co v nás je. Ego se zatřese ve svých základech a jsme nuceni něco pustit, připustit, odpustit. Jsme vymlacováni na mlatu lásky, nenávisti, strachu, touhy. Chceme žít tak, aby to bylo dobré. Když se brodíme bahnem, utíráme slzy, ruku máme na bolavém srdci, jsme zdrceni smutkem ze zrady - je to těžké, nesnesitelné, otřesné, bolavé, přesto pro náš život zvláštním způsobem dobré. Jen si na to vzpomenout, přijmout to, projít tím a přivítat další slunečné ráno.

ŽÍT - když se k vám někdy vkrade myšlenka, co to pro vás znamená, je čas začít si odpovídat. Sebevrazi jsou odsouzeni všemi, že si vzali vlastní vůlí tento dar. Co děláme my ostatní, když v novodobém otroctví ničíme pro někoho a něco svoje zdraví, rodiny a dar života? Co děláme my, pokud se přejídáme, pijeme alkohol, bereme drogy? V čem je ten rozdíl, když jako polospící automaty děláme dokola to samé a nevíme proč? Nebo říkáme - nic mi nekupujte, já už nic nepotřebuji, já už nikam nepojedu…
VHLED: Žít znamená realizovat bytí, co nejméně ho omezovat a dát mu šanci, aby projevilo záměr života. Žít znamená obyčejné i neobyčejné věci proto, abychom uviděli iluzi,ve které jsme byli vychováni. Ve vesmíru je dostatek pro všechny, všechno, co potřebujeme, máme. Milost není soud, láska není potřeba a žít znamená zbavit se strachu z nežití. Žít znamená nechat projevit svoji podstatu. JSME SVĚTLO a do celého světa můžeme přinést vlastní jedinečný záblesk sebe. Pokud ostatní lidi utěší, podpoří, nadzvedne, rozesměje, obejme, pak jsme to dokázali - žít uvnitř a jen tak.

(nam)

Kontakt: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2273563
DnesDnes430
VčeraVčera790
Tento týdenTento týden4974
Tento měsícTento měsíc5812

Partnerské weby