V monumentální a úchvatné mombaské pevnosti Fort Jesus, zapsané na seznamu UNESCO, lze nalézt spousty zajímavostí z keňské části afrického kontinentu. Mimo jiné také záhadné a tajemné pohřební kůly Vigango. Jsou spjaté s kmenem Mijikendo. Kmen

tvoří devět úzce propojených etnických skupin, které žijí podél pobřeží Keni. Ještě před začátkem 20. století Mijikendové (kmeny Digo, Duruma, Giriama, Chonyi, Kambe, Ribe, Jibana, Kauma a Rabai) žili na opevněném kopci v lesích zvaných Makaya (nebo také Mijikenda Kaya). Lidé Mijikenda odnepaměti vztyčovali energetické pamětní sloupy za své předky, které sloužily jako místa pro komunikaci, ale i vzpomínku. Pamětní místa s kůly zvaná Vigango vznikala na počest mužů - šamanů, kteří byli za svého života členy vysoce ctěné a tajné společnosti, či bratrské organizace, s názvem Gohu. Toto privilegované společenství s tzv. pamětí lidstva vedlo celý kmen Mijikendů.

Je zvláštní, že jedna ze skupin jménem Giriama neumisťovala kůly Vigango přímo na hroby zemřelých mužů, ale nacházely se buď v centru nebo na okraji rodinných usedlostí. Proč tomu tak bylo je dodnes záhadou.

 Kmen Mijikenda ještě dnes dodržuje přísnou tradici, že tyto kůly (nazývané také Kigango či Koma) nikdy nesmějí být přesunuty a musí zůstat na svých původních místech, i když se rozpadají nebo naklání či už neslouží svému původnímu účelu. Mijikendové totiž věří, že přestěhování těchto energetických dřevěných sloupů (podobajících se postavám) by rozzlobilo duchy a jejich hněv by lidu přinesl neštěstí. Dokonce, když se vesnice rozhodla přestěhovat o kus dál, na úrodnější místo, musely „Kigango a Koma“ zůstat na místě.

Pohřební kůly Vigango v pevnosti Fort Jesus jsou samozřejmě replikami, originály jsou přísně střeženy v keňském muzeu. Každopádně přemístění originálů bylo unikátní a ojedinělé, neboť vše musela schválit kmenová rada Hon. Ronald Ngala z kmene Giriama získal povolení starších Gohu a pohřební kůly byly instalovány až po speciálních rituálech k ochraně lidu Mijikendo.

Stopy vedou i na Borneo

Je více než pozoruhodné, že podobné pohřební kůly se pod názvem Aloalo objevují také na Madagaskaru, kde se řezbářským uměním proslavil malgašský kmen Mahafalů.

Nejstarší Aloalo, o němž se dochovala nějaká zpráva, nechal vyrobit král Tsimamandy z rodu Fagerengů pro svého otce, a to někdy okolo roku 1712. S největší pravděpodobností však nebylo zdaleka první. Většina badatelů se přiklání k hypotéze, že původ Aloalo je třeba hledat mnohem hlouběji v minulosti a dokonce i u jiného národa. Jistá podobnost se nabízí v umění Malajců, Djoraů z Vietnamu či u některých kmenů na Borneu. A kůly Vigango kmene Mijikendo, či Konso v Etiopii, patří mezi favority prapůvodních „energetických spojení s nejmoudřejšími“, tedy pohřebními kůly.

Víme toho o nich a jejich původu málo. Mají pravděpodobně více společného, než si vůbec dovedeme představit. Co když se „vyvolení“ všech jmenovaných kmenů dokázali mezi sebou domluvit a uchovávat vzájemně moudrost lidstva? Komu předali své vědomosti? To bude těžké rozluštit…

Chráněná posvátné místa

Keňské lesy Mijikenda Kaya tvoří jedenáct samostatných lesních lokalit, které se rozkládají podél pobřeží Indického oceánu v pásmu dlouhém 200 km. Mijikenda Kaya obsahuje pozůstatky opevněných vesnic, nazývaných Kayas, které byly opuštěny kolem roku 1940. A zde žili předci dnešního kmene Mijikendo. Dnes jsou území Mijikenda Kaya uctívána jako posvátná místa, navíc se tu nachází vzácná flóra a fauna, především tu žijí endemické druhy ptactva. Od roku 2008 jsou lesy Mijikenda Kaya zapsány na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Text a foto: Ludmila Veselá

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2273518
DnesDnes385
VčeraVčera790
Tento týdenTento týden4929
Tento měsícTento měsíc5767

Partnerské weby