Dnešní honba za časem, penězi a úspěchem v sobě skrývá zároveň negativní vliv na nervový systém člověka. Nervy přitom z lékařského hlediska nemůžeme ztratit, avšak může se stát, že už je nedokážeme příliš ovládnout. Dlouholetým přetížením

jsou opotřebované a poškozené. Mnohé choroby se dají úspěšně zvládnout pomocí léčiv, přičemž posílit do určitého stupně můžeme i náš nervový systém. Avšak co vynervovaným lidem opravdu pomůže, je klid a rozumná životospráva, která obsahuje látky potřebné k regeneraci přetížených nervů.

Mezi potraviny, jež mohou mít blahodárný vliv na zklidnění nervové soustavy, patří zejména obilné klíčky, syrová karotka, nesvařené mléko, syrová vejce, žitný chléb, avšak většina uvedených potravin se vaří. Existuje však jídlo, které všechny potřebné složky obsahuje - ovesná kaše. Přestože její příprava patří k jednoduchým, objevuje se na našich stolech velmi zřídka. Přesvědčivý pokus uskutečnili před časem zaměstnanci jednoho dětského domova. Polovina dětí dostávala po čtyři týdny k snídani kaši z vloček. V ní se objevila čerstvě nastrouhaná jablka, citronová šťáva, nastrouhaná karotka, mleté ořechy, mléko a med. Do této kaše se též rozmíchal i syrový žloutek.

Zpočátku děti kaši většinou odmítaly, avšak za několik dnů jim zachutnala. Děti dostávaly rovněž sklenku mléka, případně ještě krajíc žitného chleba s máslem. Úspěch po čtyřech týdnech byl tak velký, že na první pohled každý hned poznal, které děti kaši jedly. Ty zároveň také lépe vypadaly, patřily k méně nervózním a jejich výkon ve škole se nápadně zlepšil. Tím se jen potvrdilo, jak blahodárný vliv může mít jídlo na zdraví.   

(pak)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2279722
DnesDnes57
VčeraVčera780
Tento týdenTento týden4177
Tento měsícTento měsíc11971

Partnerské weby