Čtenář Miroslav z Frýdku Místku do redakce napsal: „Zajímám se o historii Prahy a narazil jsem na spekulace o tom, že naše hlavní město založili východní mudrcové, kteří sem zavítali v dávných dobách z oblasti dnešní Indie. Víte o tom něco?“

Odborníci se podobným názorům vysmívají, ale pravdou je, že starobylý jazyk zvaný sanskrt obsahuje některá zajímavá slůvka, která se podobají českým výrazům. Vypravili jsme se do Brdských hor, do jedné horské vsi, kde podle pověsti žili podivní mudrcové s ještě podivnějšími jmény.

Pod horou Třemošná (778 m) leží malebná víska Orlov. Podle pověsti přebýval pod horou záhadný Parabrama se svou  Bábou (všude uváděno s velkým „b“). Jejich vnučkou byla Milina, pozdější manželka slovanského boha Svantovíta. Odkudsi z dalekého východu prý přinesli do kraje moudrost a neznámé písmo. Parabrama znal různá kouzla a létal na magickém kameni nazývaném vikman. Rodinka byla vážená a oblíbená, jinak by se přece nedostala do pověstí. Proto podle ní také pojmenovali některé okolní končiny a obce (například Milín, snad i Příbram). Také vám tu něco nesedí? Nepřipomínají vám exotická jména spíše indické světce a božstva?

Nabízí se další otázka. Existují nějaké vazby mezi pradávnou severní Indií a střední Evropou v dobách stěhování národů? Podobné výrazy  objevíte totiž v již zmiňovaném sanskrtu, shodu najdete i u některých rituálů. Spisovatel Gustav Meyrink poukazoval na tajné bratrstvo Sad Baiů, které mělo působit i v Praze. Indické legendy zase zmiňují  posvátnou výpravu kněží ze starobylé Prajágy do Evropy. Byla akce „Prága“  pobočným projektem  mágů? Poznali, že se ocitají v energeticky výjimečné lokalitě? 

A co bůh Svantovít? U nás ho uctívali pohané, ale obdobu má i v kultu Vivasvanta u védských Indů.  Kdo tedy skutečně založil a projektoval Prahu? Byl praotec Parabrama  (možná spíše Para Brahma) indickým svatým mužem? A jeho Bába (či Baba) prorokyní? Co by ale exotičtí duchovní pohledávali v brdských lesích, které tou dobou byly nebezpečnou divočinou, pralesem? A na čem že to Parabrama vlastně létal? Onen kámen vikman  mohl být obyčejným viklanem (v Brdech je jich dodnes plno), ale možná měl blíže k vimanas, legendárním létajícím strojům z indické mytologie. I o nich se píše v posvátných knihách. Mnohé otázky zůstávají nezodpovězeny, zbývají nám jen dohady.

(nov)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2281306
DnesDnes783
VčeraVčera858
Tento týdenTento týden5761
Tento měsícTento měsíc13555

Partnerské weby