Jste bledí a cítíte se stále unavení? Lámou se vám nehty, máte suchou a šupinatou kůži? Vyšetřením krve se zjistí, zda není na vině chudokrevnost, která je nejčastěji způsobena nedostatkem železa. Projevuje se únavou, sníženou výkonností a celkovou slabostí, těžší

formu provází bledost, zvýšená tepová frekvence, bušení srdce, hučení v uších, závratě, dušnost a bolesti dolních končetin. Méně častým typem je chudokrevnost z nedostatku vitaminu B 12, který napomáhá tvorbě krvinek, nebo kyseliny listové.

Nejdříve je nezbytné stanovit přesnou příčinu chudokrevnosti. Pomoc přináší vyvážená strava s dostatkem železa a všech potřebných látek. Nejlepším a pro organismus nejsnadněji vstřebatelným zdrojem železa je libové tmavé maso, vnitřnosti, ryby, dary moře, drůbež, žloutky, mořské řasy, luštěniny, celozrnné potraviny, jáhly, obilné klíčky, melasa, ořechy, pistácie, dýňová a slunečnicová semínka a cereální snídaně. Ze zeleniny bohaté na tento prvek jsou cibule, česnek, pórek, brokolice, mrkev, kedlubna, kapusta. Super potravina červená řepa je nejvíce ceněna při nejrůznějších krevních chorobách od chudokrevnosti až po některé formy leukemie. Dodává přírodní formou do organismu železo a doporučuje se při celkovém oslabení imunitního systému. Léčivé účinky kysaného zelí jsou mnohostranné, ale jedním z důležitých účinků je, že pomáhá při tvorbě červených krvinek. Mimořádný je obsah nezbytného vitaminu B 12. Také jablka, meruňky, hrušky, citrusové plody obsahují železo, navíc snižují krevní tlak a posilují srdce i celý organismus.

Zdraví v každém doušku

Pradávný kavkazský nápoj kefír obsahuje železo a navíc podporuje jeho využití v organismu. Prospěšné jsou i tzv. zelené nápoje z vojtěšky, známé pod názvem Alfaalfa, nebo mladého ječmene. Mají vysoký obsah železa a dalších potřebných látek, podílejí se na tvorbě červených krvinek, detoxikují organismus a zpomalují proces stárnutí. Léčebné vlastnosti šípků jsou známé od starověku, již staří Řekové je považovali za přírodní lék a „božský plod“. Šípky slouží lidem až do dnešních dnů a čaj je velmi účinný při chudokrevnosti. Kopřivový čaj podporuje využití důležitých látek v organismu a je vhodným přírodním prostředkem pro krvetvorbu a pročištění krve. Optimální je pít tento čaj alespoň dvakrát ročně po dobu jednoho měsíce. Při chudokrevnosti pomůže i echinacea (třapatka), která podporuje tvorbu červených krvinek.          

(žuk)

DODATEK

Chudokrevností z nedostatku železa jsou nejvíce ohroženi vegetariáni, malé děti, osoby se zvýšenou krevní ztrátou. Některé její další formy se mohou vyskytovat u těhotných a kojících žen, alkoholiků a kuřáků.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2272448
DnesDnes105
VčeraVčera1235
Tento týdenTento týden3859
Tento měsícTento měsíc4697

Partnerské weby