Čtenářku Martinu z Klášterce zajímá: „Je pravda, že se dá levandule využít i proti rakovině? Pokud ano, proč už nejsou léky?“

Vše je zatím pouze ve stadiu výzkumu. Dodejme, že například u nás se

výzkumem účinků extraktů z levandule proti rakovině nebo srdeční aritmii zabývá už několik let Tomáš Heger. Ačkoli je mladý (je mu teprve dvacet let), už získal za svou práci řadu mezinárodních ocenění. Začínal na Slovanském gymnáziu v Olomouci v rámci Středoškolské odborné činnosti, pokračuje i při studiu biochemie na Univerzitě Palackého.

Původně z květů levandule úzkolisté získával silici, tedy olejíček. Rok testoval chemické složení a porovnával navzájem tři druhy levandule. Posléze začal zkoumat, jakým způsobem jsou schopné zamezit množení nádorových buněk, měřil jejich aktivitu. V dalším roce místo silice levandule zkoumal extrakt - prášek, který by měl být podle některých odborníků účinnější. Podařilo se mu prokázat, že levandulový extrakt zabíjí nádorové buňky, ale nezjistil, že by byl účinnější než klasicky používaná léčba. Kromě rakovinotvorného bujení ho zajímaly i účinky extraktu na enzym, který ovlivňuje fungování srdce. Jeho poznatky by teoreticky bylo možné využít v budoucnu při výrobě léků na srdeční onemocnění. Ovšem o převedení do praxe zatím nelze mluvit, veškeré testy probíhaly pouze v laboratorních podmínkách.

(rid)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2313826
DnesDnes184
VčeraVčera745
Tento týdenTento týden4301
Tento měsícTento měsíc20752

Partnerské weby