Nejčastěji postihuje palec u nohy. Dna neboli pakostnice je vlastně typ artritidy, která se projevuje zarudlým, velmi citlivým a horkým otokem kloubu. Prudká bolest může zasáhnout i koleno, zápěstí nebo dokonce ušní lalůček. Výskyt dny má v posledních letech stoupající tendenci. Odborníci se shodují na tom, že jedním z rizikových faktorů je

změna ve způsobu stravování, metabolický syndrom, nesprávná životospráva, nadměrný stres. Potvrzením diagnózy jsou laboratorní výsledky odběru krve a moči, z nichž se zjistí vyšší koncentrace kyseliny močové.

Pokud trpíte dnou, je nutné co nejméně konzumovat potraviny obsahující takzvané puriny, které značně přispívají k tvorbě kyseliny močové. Mezi nevhodné patří například vnitřnosti, uzeniny, zvěřina, tučné ryby, sardinky, makrela, ančovičky, mořské plody, celkově je zapotřebí snížit příjem živočišných bílkovin a tuků. Nelze doporučit kaloricky bohaté potraviny v podobě cukru, sladkostí, výrobků z bílé mouky, také čokoládu, kofein, kakao. Z jídelníčku byste měli podle nutričních terapeutů vyřadit luštěniny, špenát, houby, květák, chřest, omezit lilkovité rostliny, pikantní koření, nepoužívat masové vývary. Přednost před smaženými pokrmy a přepáleným tukem dejte lehké stravě s dostatečným množstvím čerstvého ovoce a zeleniny. Česnek, cibule, křen mohou zánětlivé procesy v kloubech neutralizovat. Důležité je při dně dodržování pitného režimu, neboť voda podporuje vylučování kyseliny močové z těla, navíc dehydratace může být spouštěčem záchvatů dny. Doporučit lze alkalické minerální vody, černý a zelený čaj, z bylinek pak čaj z kopřivy a březových listů. Nevhodné jsou nápoje slazené fruktózou, komerčně vyráběné ovocné šťávy.

(mp)

DODATEK

Akutní dnový záchvat může provázet horečka, zimnice, nejčastěji se dostavuje po dietní chybě nebo nadměrné konzumaci alkoholu.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2279786
DnesDnes121
VčeraVčera780
Tento týdenTento týden4241
Tento měsícTento měsíc12035

Partnerské weby