Neobvykle silná negativní energie proudí z ostrova uprostřed jezera Nom Ngum, asi 60 km na sever od metropole Laosu Vientane. Sídlí v něm totiž duchové kriminálníků a dalších pochybných lidí, kteří zde umírali v 70. letech minulého století. V Laosu existuje mnoho druhů duchů a přízraků. V této krásné a divoké

zemi jim říkají phí a mají je přísně společensky rozdělené - existují phí tygra (phí süa) pro lovce, aby měli dobré úlovky, ale také phí rýže, kteří chrání dobrou úrodu rýžových polí. Pozor je ovšem třeba si dát na phí zavražděných lidí, kterým je dobré se raději vyhnout. To je případ právě přízraků z jezera Nom Ngum.

Na ostrově zavládl kanibalismus

Jedná se o duše prostitutek, kapsářů, podvádějících taxikářů, překupníků a černých směnárníků, které sem po uchopení moci v zemi v roce 1975 odvezlo hnutí Puthet Lao. Trestanci byli vysazeni na většinu z malých ostrůvků porostlých džunglí a ponecháni svému osudu. Nebyli vybaveni ničím na přežití, ani jídlem. Protože přeplavat na pevninu nešlo, lidé se navzájem přepadali, kradli si nalovené ryby a později došlo i na kanibalismus, kdy silnější ty slabší prostě zabíjeli a pojídali. Nakonec ale na ostrovech ještě před pádem komunistické diktatury zemřeli úplně všichni a jejich duchové tam dodnes straší. Byla zde totiž narušena komplexní harmonie světa, takzvaná tsua.

Neúspěšné šamanské obřady

O znovunastolení harmonie se sice snaží už několik let řada laoských šamanů, nazývaných Tsineng, vysoce společensky uctívaných lidí, kteří chtějí rituálními obřady a v tranzu dostat duchy zemřelých zpět do země. Moc se jim tato nebezpečná práce ale nedaří, takže se dodnes mohou stát návštěvníci ostrovů na jezeře svědky hrůzyplných okamžiků.

Velmi silné emoce například tryskají v místě polorozpadlém a kvůli phí dávno opuštěném guesthousu na jednom z ostrůvků, kde turisté, kteří zde v touze po romantice přespali nadivoko, slyšeli, jak „něco“ obchází celou noc kolem jejich lůžka. Nejednalo se jen o zvukový klam, po rozsvícení vyděšení turisté zřetelně viděli, jak se prohýbá podlaha. Nikoho však vidět nebylo a duch zmizel až s příchodem svítání.

Petr Blahuš

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2280235
DnesDnes570
VčeraVčera780
Tento týdenTento týden4690
Tento měsícTento měsíc12484

Partnerské weby