„Astrálních sfér slyším divý skřek a démonů nočních truchlivý hlas,“ napsal geniální spisovatel, malíř, grafik a mystik Josef Váchal v jedné ze svých raných básních. Kdo vlastně byl tento umělec? Josef Váchal se narodil 23. září 1884 jako nemanželský syn Anny Váchalové a Šimona Josefa Alše, bratra slavného

malíře Mikoláše. Již od dětství Josefa přitahovalo vše tajemné, magie, mystika či záhrobní život. Trpěl halucinacemi, zdály se mu děsivé sny, nezřídka se mu před očima zhmotňovala různá zjevení. Studoval na gymnáziu a poté navštěvoval výtvarnou školu. Odešel, jelikož profesoři usoudili, že se již nic nového nemůže naučit. Natolik byl geniální.

Na přelomu 19. a 20. století navštěvoval spolky pražských spiritistů.

Mystik a romantik

Josef Váchal byl velkým milovníkem Šumavy a hor vůbec. Část roku mladík trávil v Prášilech, kde se seznámil s majitelkou papírny paní Eggerthovou. Mimochodem, mezi její zákazníky patřila i prezidentská kancelář T. G. Masaryka, kam papírna dodávala žádaný ruční papír a další kancelářské potřeby.

Váchal vydal proslulá (a unikátní) díla, knihy „Dokonalá magie budoucnosti“, „Přírodopis strašidel“, „Očarovaná Šumava“ či „Šumava umírající a romantická“. Pod maskou buřiče se ukrývala neobyčejně citlivá duše s láskou k přírodě a zvířatům. Svého psa Tarzana vždy brával na výlety na Šumavu…

Tajemství si vzal do hrobu

Po roztržce s F. X. Šaldou se situace zdramatizovala. Josef Váchal byl přesvědčen, že záhrobní život skutečně existuje, pátral po tajemných hrobech obrů, pokoušel se přivolat hlasy utopenců z horských slatí, studoval pověsti a vydával se na poutě ke kapličkám.

Po roce 1948 byl malíř vystaven útlaku a nouze jej donutila žádat o sociální důchod. Statek jeho životní partnerky byl vyvlastněn. Malíř zemřel v květnu roku 1969.

Dnes je o dílo Josefa Váchala opět mimořádný zájem, on sám se stal kultovní postavou. Co však vypátral při svých pokusech? Podařilo se mu nahlédnout do záhrobních krajin, jak doufal? Každopádně několik zápisníků před smrtí spálil a svá největší tajemství prý nikomu nesdělil.

(nov)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2281298
DnesDnes775
VčeraVčera858
Tento týdenTento týden5753
Tento měsícTento měsíc13547

Partnerské weby