Mnoho milovníků přírody se již nechalo unést pohledem na legendární bílé jeleny v Žehušicích u Čáslavi. Tato výjimečná rarita jim zajistila publicitu třeba na stránkách cestopisných knih. Bohužel, tato dříve hojně navštěvovaná zajímavost je nyní nepřístupná. Další stáda bílých jelenů jsou chována také v blízkých

Žlebech, u Kopidlna a v Janovicích poblíž Heřmanova Městce.

Renesanční perlou jsou Častolovice

V údolí Divoké Orlice se tyčí jeden honosný zámek za druhým. Trochu se podobají náhrdelníku, kdy lesklý řetízek symbolizuje tok řeky a ony představují pečlivě opracované drahokamy zasazené vedle sebe: Doudleby nad Orlicí, sousední Kostelec nad Orlicí se dvěma zámky a především renesanční perla podhůří Orlických hor – Častolovice.

K budovám zámku, jehož osvícená majitelka poskytuje obdivuhodný příklad jak dveře půvabného dědictví svých předků dokořán otevřít široké veřejnosti, se přimyká pečlivě obhospodařovaná zahrada. Ta kontinuálně přechází do anglického parku zakončeného ohrazenou oborou. Za ní se pak už rozprostírá široká udržovaná niva s lukami i ostrůvky lesa. Přes oplocení obory lze dobře pozorovat její čtyřnohé obyvatele.

Ozdoba panských chovů

Nejvíce zájmu na sebe strhne stádečko bílých daňků, poněvadž ostře kontrastují se zelenou trávou a svými nápadnými siluetami v polostínu pod korunami dřevin působí dojmem obživlých bytostí ze světa fantazie. A stejně jako bílí jeleni se k nám pravděpodobně dostali z oblasti přední Asie. V rámci panských sídel dříve platili za ozdobu chovů exotické zvěře. Alejí staletých stromů vede kolem obory příjemná stezka.

Sledování zdejších bílých daňků při rozverném pošťuchování a hrách přináší potěšení na duši. Jediným nebezpečím, které jim hrozí, je velká voda. Neboť vzedmutá hladina přilehlých řek už párkrát dosáhla pod zámecké zdi.

Text a foto: Jakub Hloušek

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2276964
DnesDnes75
VčeraVčera1344
Tento týdenTento týden1419
Tento měsícTento měsíc9213

Partnerské weby