O velké popularitě kontryhelu v lidovém léčitelství svědčí i množství názvů - knedlíček, kontík rosička, husí nožka, husí drápky, polní muškát. Hojně rozšířená léčivá bylinka se ve středověku řadila k zázračným přírodním lékům a bohatými léčivými účinky se nabízí k širokému uplatnění i dnes. Slabý nálev je vhodný při očních

zánětech, včetně zánětu spojivek. Po vytržení zubu se doporučuje kontryhel jako nejlepší prostředek, neboť po opakovaném vyplachování ústní dutiny zahojí ránu. Kontryhelový čaj pomáhá při nespavosti, posiluje nervovou soustavu, prohlubuje spánek a pomáhá při depresivních stavech. Upravuje také srdeční arytmii a jiné srdeční potíže. Užíváme 2x denně jeden šálek čaje. Zároveň můžeme vlažný čaj použít na omývání těla v krajině srdeční. Tato bylinka má také mírně močopudný účinek, používá se při ledvinových kamenech a při poruchách močového ústrojí. Působí při průjmech, má i mírný protikřečový účinek.

Kontryhel je jedna z nejpřínosnějších bylin pro zdraví ženy. To potvrzují i slova uznávaného švýcarského léčitele a znalce velké léčivé síly rostlin Johanna Künzleho: „Dvě třetiny operací žen by byly vcelku zbytečné, kdyby se zavčas a delší dobu používala tato bylinka… Mnohé děti by ještě měly svoji matku a nejeden utrápený vdovec svoji ženu, kdyby vzaly tento boží dar.“ Kontryhel působí proti výskytu děložních myomů a je velká pravděpodobnost, že díky pravidelnému pití kontryhelového čaje se myomy zmenší, nebo úplně zmizí. Pijí se tři šálky kontryhelového čaje po dobu šesti týdnů, kúru je možno opakovat. Také ženy, které trpí kvasinkovými infekcemi, ocení léčivé vlastnosti kontryhelu. Používá se k výplachům pochvy a sedacím koupelím při tzv. bílém výtoku. Tlumí svědění a ničí původce infekce při občasných a chronických zánětech vaječníků a dalších gynekologických zánětech.

V období klimakteria kontryhel pomáhá jako doplněk prevence a léčby nepříjemných průvodních potíží, jako jsou návaly, nervozita, nespavost a úzkost.

(žuk)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2279721
DnesDnes56
VčeraVčera780
Tento týdenTento týden4176
Tento měsícTento měsíc11970

Partnerské weby