Co je to Kalevala?“ptá se čtenářka Jiřina z Mostu. Prý na tento pojem narazila v jedné z knížek Ivanky Deváté.

Kalevala je finský národní epos. Hodně zjednodušeně řečeno, mohli bychom ho přirovnat k našim Starým pověstem českým, protože mnoho jeho

pasáží bylo zhudebněno například skladatelem Jeanem Sibeliem nebo metalovou skupinou Amorphis (u nás se ujal zhudebnění pověstí například Bedřich Smetana). Kalevala je ovšem psána ve verších. Můžete se v ní dočíst o příbězích tří bohatýrů Lemminkäinena, Väinämöinena a Ilmarinena, kteří jsou potomky mýtických Kalevů. V příbězích najdete vraždy, krvesmilstva, kouzla, intriky, čaroděje.

Česky byla Kalevala vydána poprvé v roce 1894, překladu se ujal Josef Holeček. Prý se kvůli tomu naučil i finsky a dodnes jeho překlad patří vůbec mezi nejlepší.

Největší zásluhu na tom, že se Kalevala dostala na výsluní klasiky světové literatury, má lékař a folklorista Lönnrot, který finskou lidovou poezii sbíral a posléze vydal. Dodnes se folkloristé přou o to, zda jsou všechny zdejší verše opravdu lidová poezie interpretována v dávných časech lidovými zpěváky (runopěvci), anebo některé z nich výsledkem jeho básnického umu a fantazie. Faktem je, že asi polovinu z nich Lönnort mírně upravil.
(elk)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2259490
DnesDnes394
VčeraVčera685
Tento týdenTento týden1079
Tento měsícTento měsíc14898

Partnerské weby