Jak jsou všechny naše paralelní světy propojeny, jak fungují vzájemně a dalo by se říci až geniálně, dokládá Lenčin příběh. Vyslechla jsem ho se zatajeným dechem. Nikoho nenechá na pochybách, že nic není zdaleka takové, jak se domníváme.

Peklo na zemi

„Vdávala jsem se velmi mladá, těhotná, ale zamilovaná až po uši. Že bych si měla všímat varovných signálů, mě tehdy ani nenapadlo. Časté výbuchy hněvu totiž dokázal bývalý manžel skoro vzápětí vykompenzovat záplavou lásky a omluvami.

Vše se změnilo krátce po narození dcery. Byla jsem ještě v šestinedělí, když přilétla první facka, byl opilý. Dost často následovaly další. Také zákazy, psychický nátlak, výčitky a opilost. Netrvalo dlouho a byla ze mě hromádka nervů smotaných do nevzhledného klubíčka. Odejít jsem se bála. Jak bych to sama zvládla? Navíc, vyhrožoval, že mi vezme dcerku.

Jenže když se jeho vztek obrátil i k dcerce, padlo rozhodnutí. Na nic už jsem nečekala a odešla. Za pár dní přišel s omluvami, dárky, ujištěním, že se vše změní. Skutečně fungoval tak, jak nikdy před tím. Byl pozorný a trpělivý, nechal mě se v klidu rozmyslet. Přestal dokonce i pít. Přemlouvání zabralo a já se vrátila. Šťastná a znovu zamilovaná, následovalo i další těhotenství.

Ještě nějakou chvíli vydržel. Zhruba po půl roce ale bylo vše jako před tím. Výbuchy vzteku prakticky bez příčiny, facky, omezování, častá opilost. Vlastně jsem vůbec netušila, kde se v něm všechen ten hněv bere. Měl práci, kterou miloval, krásnou a fungující rodinu, zamilovanou manželku. O domácnost jsem se starala poctivě. To už jsme měli dvě děti.

Pak padlo další, tentokrát trvalé, rozhodnutí a já odešla. Přestal se o nás úplně zajímat.

Zhruba po roce jsem si našla přítele, současného manžela. Brala jsem to jako zasloužený dar. Jenže přestože vše fungovalo tak, jak má, minulý vztah se na mě dost podepsal. Výsledkem byly časté gynekologické potíže. Nepomáhaly léky, bylinky, ani zákroky, kterých bylo hned několik. Vnitřního napětí a strachu se nedalo zbavit. Ale život šel dál,“ vypráví Lenka.

Setkání v podivném snu

Po pár letech místo výživného přišlo Lence parte. Bývalý manžel zemřel na rakovinu. Bylo mu pouhých 42 let. Jeho odchod ji tehdy nikterak nepoznamenal. Dostavil se jen smutek z toho, proč to muselo takhle skončit.

„Asi čtyři roky po jeho smrti se ale stalo něco, co změnilo můj dosavadní život, a to doslova. Šla jsem spát. Měli jsme kocourka, byl to milovaný člen naší rodiny. Náš každodenní rituál spočíval v tom, že já si lehla a on se pak stočil u mých nohou a spal až do rána.

Tu noc jsem ale měla živý sen. Zdálo se mi, že jsem našla ve schránce dopis od exmanžela. Byl v něm naléhavý vzkaz, že by mě chtěl vidět, o něčem důležitém si promluvit. Chvíli jsem zvažovala, zda se s ním mám setkat, ale nakonec se rozhodla, že ano. Náš kocourek byl se mnou, abych se nebála. Bývalý manžel mě mile přivítal v našem domě, kde jsme spolu žili. Usadil mě do obývacího pokoje a šel udělat kávu. Já se rozhodla využít té chvíle a prošla se po domě, abych zjistila, co se změnilo. Vše bylo tak, jak jsem to opustila. Najednou se přede mnou objevil. Chytil mě za obě ruce. A v tu chvíli mi došlo, že nežije. Ptala jsem se ho, co to má vlastně znamenat, vždyť spolu přece nemůžeme mluvit? Podíval se mi do očí a zeptal se: ‚Odpustila jsi mi?‘

Překvapil mě, ale odpověděla jsem, že ano. Velmi láskyplně mě tehdy objal a poděkoval. Zároveň mi řekl, že ani netuším, co jsem pro něj právě udělala. Najednou zmizel a já zůstala v domě sama s kocourkem. Pak přišlo probuzení.

Kocourek seděl u mé hlavy a vyděšeně si mě prohlížel. Byla jsem zmatená, šíleně unavená. Zajímavé bylo, že mě pak chodil náš čtyřnohý miláček neustále kontrolovat. Stále jsem přemýšlela, co jsem zrovna prožila. Chování kocourka mě ujistilo, že musel něco prožít. Že by byl v mém snu?“ přemítá Lenka.

Úleva a znovunabyté zdraví

„Několik dní poté jsem zažívala divné stavy. Cítila jsem, jak ze mě padá nevysvětlitelná tíha. Každý den kousek. Vnitřní strach se postupně vytrácel,

zmizely zdravotní potíže. Najednou nebylo potřeba navštěvovat lékaře, což bylo jako zázrak. Vše se postupně vrátilo do normálu. Za pár dní jsem byla zcela nový člověk, jako znovuzrozený,“ uzavírá své vyprávění Lenka.

Zázraky se skutečně dějí, což tento příběh jen potvrzuje. Co víc, Lenka dodává, že přes prožité věci vzpomíná na hezké chvíle s bývalým manželem a dokonce i s láskou. Tvrdí, že nic se neděje náhodně, vše má důvod. Ti, co něco podobného prožili, to určitě potvrdí.

Naďa Kučerová

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2281312
DnesDnes789
VčeraVčera858
Tento týdenTento týden5767
Tento měsícTento měsíc13561

Partnerské weby