Nahlédneme-li do keltských časů, byl zimnímu slunovratu (i období po něm, kolem novoročních svátků) přikládán velký význam. Keltové byli svázáni s přírodou, stali se logickými uctívači stromů, kamenů a studánek. Věřili v trojí svět a stěhování duší. I my dnes přebíráme některé dávné zvyky, aniž bychom si to

uvědomovali..

Pohanský bůh Lug byl vnímán jako havran, případně magická husa. Předci věřili, že husy jsou výborné „předpovídačky“ počasí a katastrof. Dostaly se i do pohádek - zlaté, čarovné, mluvící, zázračné. Jejich zlatá a stříbrná vejce prý ukrývají všechna světová mystéria. Později je nahradila ryba, symbol křesťanů.

Tajemství dlouhověkosti a hadí síla

Světlo v temnotě, zrození Ježíše Krista, nový rok zasvěcený Panně Marii a navazující masopust. Vše je dáno, má svou posloupnost. Málo se ví, že i toto řazení je zřejmě inspirováno Kelty, i oni slavili podobné bytosti, prožívali shodné slavnosti. Jen Bůh nebyl jediný, bylo jich více – všichni divocí, nespoutaní. V Bibli se největším prorokem křesťanským stává Jan Křtitel, obyčejný poustevník z pouště, syn Zachariáše a Alžběty. Má jasno, ví, že přijde Mesiáš Ježíš, proto křtí své učedníky. Jednou svatý Jan pokřtí i Ježíše, aby se nalila „čistá voda“ (tzv. absolutní pravda) do hlav zasvěcených a vyvolených. Aby se naplnila dávná proroctví o velkém Spasiteli lidstva.

Samo Ježíšovo narození ve chlévě je skrytým odkazem, upozorňuje na existenci „hadí síly“, na tajemství dlouhověkosti a nesmrtelnosti. Narozením vše začíná v nejspodnějším patře (v čakře základu) lidského těla. Připomíná chlév, chudé pastýře, i oni žili na nejnižším společenském žebříčku oné doby. Zažehnutou jiskru je třeba obohatit „Ježíškem“, kultivovat, aby člověk dokázal ovládnout zákony regenerace a získal „nadpřirozené“ schopnosti.

Jeden vysoce postavený duchovní kdysi řekl: „Není daru, který by zároveň nebyl pro člověka úkolem.“

Starogermánská magie

Runová magie je velmi nebezpečná. Současně ale umožňuje nahlédnout „za oponu“, navíc tyto věštby patří mezi nejpřesnější. Čeho se vyvarovat, abychom vše zdárně přestáli?

Hlavní nebezpečí tkví v tom, že při práci s runami je třeba postupovat přesně podle pravidel a opatrně dodržovat zákonitosti dávných rituálů. Runové symboly mají silné magické pozadí, náboj. Výrazně se u nich projevuje polarita, stačí si třeba srovnat znaky „Man“ a „Yr“. První zastupuje muže, druhý ženu, temné síly a tajemno. Když je spojíme, vznikne starogermánský znak stromu života, jakási obdoba čínské monády jin a jang.

Runy, pokud je používáme v magii, mohou přímo „explodovat“, jejich energie se překlopí do negativní sféry, potom nám může být opravdu „horko“. Jsou známy případy, kdy samozvaný mág zkolaboval během několika minut.

Runy používaly i různé okultní společnosti, většinou to s nimi nedopadlo příliš dobře. Pokud přece jen chcete s runami věštit, poraďte se se zkušeným odborníkem nebo použijte důvěryhodný manuál či literaturu. Se symboly se ale nejdříve seznamte, jinak vám nic nepřinesou, leda rozčarování. Pamatujte, že naši předci přikládali písmu mimořádnou důležitost a sílu, většina jeho typů měla podle legend a mýtů božský, nadpřirozený původ. A o runách to platí dvojnásob.

Runy vyžadují úctu

Pokud se pozorně zadíváte na některé hrázděné domy, objevíte, že runové znaky se v nich vyskytují docela často. Chtěli stavitelé obyvatelům zajistit blahobyt, přízeň osudu a nedotknutelnost? „Runa“ znamená v překladu „tajemství“, náznak. Proto se s runami i léčilo, při zaříkávání se symboly vyrývaly přímo nad pacientem. Při věštění se uřízly čerstvé větvičky ze zdravých stromů a znaky se do nich vyrývaly. Poté se při speciálním obřadu haluzky vytahovaly a podle nich se předpovídalo. Na rozdíl od kostek či kamínků nešlo o žádné náhodné volby. Každá věštba byla podpořena účinkem přírodních a božských sil. Poprvé prý runy využívali Markomané, pak i další germánské kmeny.

Nejstarší abeceda se nazývá „futhark“, obsahuje 24 znaků (původně jen 16), později jejich počet kolísal. Každá runa má své jméno, například podle bohů, přírodních jevů, zvířat či magických rostlin.

Runy vyžadují úctu. Na druhou stranu léčí i odhalují budoucnost všem pokorným a trestají pyšné a zlé…

Jiří Nový

Chcete-li se o runách a práci s nimi dozvědět více, vyrazte v září na DOVOLENOU SE SPIRITEM! Bližžší informace najdete na http://www.spirit.cz/index.php/zajezdy.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2256083
DnesDnes224
VčeraVčera1584
Tento týdenTento týden4133
Tento měsícTento měsíc11491

Partnerské weby