Odedávna byla součástí jídelníčku starých Řeků, Římanů a Babyloňanů. Dnes je nepostradatelnou ingrediencí národů Středomoří, ale významnou roli hraje třeba v japonské, polské nebo americké kuchyni. Tuhle neobyčejně zdravou zeleninu ale Češi dost opomíjejí. Přitom má

pro zdraví přímo zázračné účinky. Červená řepa má vyšší obsah esenciálních aminokyselin než ostatní druhy zeleniny. Bohatý obsah zásaditých prvků ji předurčuje ke kompenzování kyselinotvorné moderní stravy, jež je založena především na konzumaci živočišných potravin. Minerál zinek pozitivně ovlivňuje látkovou výměnu, stimuluje pohlavní žlázy, zvyšuje ostrost vidění. Má vysoký obsah vitaminů C a E, proto je vhodné červenou řepu podávat při chřipce, stavech vyčerpanosti. Přítomný draslík a hořčík pomáhají při srdečně cévních onemocněních, železo a měď podporují tvorbu krve. Vysoký podíl pektinu má příznivý účinek na peristaltiku střev, brzdí rozmnožování patogenních střevních mikroorganismů, podporuje vylučování těžkých kovů a cholesterolu.

Šťáva z červené řepy se doporučuje jako prevence rakovinového bujení, stejně jako v rekonvalescenci po onkologickém onemocnění. Jako nezbytnou ingredienci lahodného, chutného salátu, polévky nebo jiného pokrmu je vhodné červenou řepu pravidelně zařazovat do stravy. Také proto, že kromě jiného odstraňuje zácpu, posiluje imunitní systém, snižuje krevní tlak. Lze ji doporučit i nastávajícím maminkám, neboť obsahuje velké množství kyseliny listové, která podporuje správný vývoj mozku ještě nenarozeného dítěte.

(map)

DODATEK

Konzumaci červené řepy si musí hlídat diabetici, protože obsahuje vyšší množství sacharidů.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2275923
DnesDnes378
VčeraVčera1180
Tento týdenTento týden378
Tento měsícTento měsíc8172

Partnerské weby