Po několik generací se marně snažíme rozluštit tajemství zakódovaná ve starých stavbách. A jsou tam vůbec nějaká? Nebo jen mnozí propadají fantazii a mnoho nepochopitelných odkazů se dá logicky vysvětlit, jen stačí znát historické souvislosti? Jenže tak úplně jednoduché to není. Někteří badatelé jsou přesvědčeni, že um

dřívějších stavitelů je jen zbytkem kdysi daleko rozsáhlejších znalostí člověka. Tyto znalosti prý lidstvo získalo od pradávné a mimořádně vyspělé civilizace. A odkud je získala ona? Možná byla zasvěcena jakousi mimozemskou entitou, možná nahlédla do pověstné „kroniky vesmíru“. V tomto obřím informačním „mraku“ prý dodnes zůstávají uložena všechna mystéria. Kdo ale nezná heslo, nepřekoná „práh“ a zůstane nevyslyšen.

Co bude za tisíce let?

Zdá se to příliš fantastické a neuvěřitelné? Taková hloupost to ale zase není, pokud si uvědomíme, že naše znalosti nejsou všeobjímající. Pokusme se podívat na naše technické výdobytky očima budoucích archeologů třeba ze čtvrtého tisíciletí.

Pod nánosem hlíny objeví gramodesky, kompaktní disky a videokazety. Budou vědět, co je to za předměty? Mohou se domnívat, že jde o nějaké hračky nebo dávnověké talismany. Napadlo by je vůbec uvažovat o tom, že v rukou drží prastaré nosiče dat? Je velice pravděpodobné, že nikoli. Technika čtvrtého tisíciletí bude rozhodně jiná, vyspělejší, nebo naopak - po nějaké globální katastrofě - primitivnější.

Je to stejné, jako kdybychom v dnešní době chtěli „přehrávat“ vzkazy ze starověku. Vždyť ani nevíme, kde začít. A je vůbec někde něco zachováno? Určitě ano.

Pečlivě střežená tajemství

Podle mnohých záhadologů největší mystéria uchovávala bratrstva a společnosti veřejnosti téměř neznámé. Tyto spolky myslely na budoucí generace a pracovaly naprosto utajeně, zbytečně na sebe neupozorňovaly. A proč také? Na nějaké templáře, rosekruciánská bratrstva, zednáře a ilumináty na chvíli opravdu zapomeňme.

S cílem nejvyššího utajení prý totiž byla kolem roku 260 př. n. l. založena mocná společnost Devíti Neznámých (někdy se hovoří o Devíti Mudrcích). Pečlivě si hlídala svá tajemství, a tak na veřejnost pronikl jen její název. Přesto mohl být vliv tohoto záhadného bratrstva na lidstvo značný.

Naříkající kámen Silvestra II.

Společnost Devíti Neznámých údajně vznikla na podobných základech jako buddhismus, nebyla ale náboženstvím ani představitelkou nějakého politického proudu, neprotěžovala žádný kontinent či konkrétní zemi. Silvestr II., jeden z nejvzdělanějších a nejinteligentnějších papežů všech dob, byl podle všeho členem společnosti Devíti Neznámých ještě před svým zvolením. Mistrem a zasvěcencem se stal v Asii, kde se měl setkat s velmistrem tohoto bratrstva.

Papež Silvestr II. skutečně v Asii nějaký čas pobýval a dokonce si přivezl i zajímavé suvenýry. Prý se jednalo o nějaký „naříkající“ kámen či o stroj fungující na bázi binárních číselných soustav. Vše bylo zničeno v roce 1003 na papežův osobní příkaz.

Skutečnost nebo fikce?

Francouzský spisovatel Louis Jacolliot, jehož dílo vyšlo v 19. století, považoval společnost Devíti Neznámých za skutečnost. Již v té době totiž zveřejnil informace o uvolňování a ovládání nesmírné energie, ozařování či psychologické válce.

Ochrana vědy proti zneužití k ovládnutí světa by měla být jedním z bodů tajemného bratrstva. Není proto divu, že se o ně zajímal i Adolf Hitler. Každopádně členové společnosti se mezi sebou prý domlouvají tajným syntetickým jazykem a je jim dokonce připisováno stvoření sanskrtu. Některými vědci je totiž považován za uměle vytvořený jazyk. Není pak divu, že svět o společenství Devíti Neznámých a jeho cílech téměř nic neví.

Jiří Nový a Ludmila Veselá

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2318015
DnesDnes669
VčeraVčera1226
Tento týdenTento týden2819
Tento měsícTento měsíc24941

Partnerské weby

apartman banner