Potřebujete si zapálit cigaretu, když jste rozčílení? Nebo jestliže prožíváte nějakou křivdu, nespravedlnost, cítíte se ve vypjatých situacích mizerně? Ať jste vášnivým nebo příležitostným kuřákem a chtěli byste s tímto zlozvykem skončit, věřte, že tím tělu prospějete. Kouření totiž způsobuje desítky smrtelných

chorob. K těm nejnebezpečnějším patří rakovina plic, která se u kuřáků vyskytuje dvacetkrát častěji než u nekuřáků. K neléčitelným změnám na plicích vede chronická bronchitida. Kouření je rizikovým faktorem pro onemocnění srdce a cév - srdeční infarkt, mozkovou příhodu. Už jen jednu cigaretu a potom konec! Kolikrát jste si to sami sobě slíbili? Měli byste vědět, že po poslední cigaretě už první den klesne krevní tlak a pulz na normální hladinu. Počítejte ale s tím, že k abstinenčním příznakům patří nervozita, bolesti hlavy, problémy s koncentrací, také se dostaví větší chuť na sladké. Po dvou týdnech bez cigarety dochází ke stabilizaci krevního oběhu, funkce plic se zlepší až o třicet procent, dochází ke snížení hladiny cholesterolu. Pokud vydržíte s pevnou vůlí a motivací žít bez cigarety půl roku, posílíte imunitu organismu, plíce se zregenerují. Po roce si můžete být jistí, že chuť na cigaretu rapidně klesá, dokážete odolávat nabízeným cigaretám, riziko srdečního infarktu je podstatně menší. Po pěti letech od vykouření poslední cigarety pracují plíce naplno, buňky útočící proti chorobám jsou obnovené. Riziko rakoviny klesá, ale všechno závisí ještě na dalších letech bez cigarety.

Lidé, kteří nad cigaretami zvítězili, potvrdí, že nejtěžší je s kouřením skoncovat ze dne na den. Je to ovšem nejúspěšnější metoda, jak přestat. Mnohým kuřákům se osvědčila hypnóza, která dokáže v podvědomí navodit pocit spokojenosti a pomůže zaměřit mysl do budoucnosti. Je třeba ji však zopakovat alespoň desetkrát. Velmi snadnou pomůckou se zdá být nikotinová náplast. Přilepí se na pokožku a alespoň zpočátku pomáhá překonávat průvodní jevy odvykání, jako jsou nervozita, agresivita a nedostatek soustředění. Je dobré se se svým problémem svěřit přátelům a spolupracovníkům, od nichž můžete očekávat podporu. Představte si, co všechno si budete moci dopřát za ušetřené peníze, když přestanete kupovat cigarety. Život bez cigaret pocítí i pleť ženy, která bude vypadat mladší a svěžejší, pánové se mohou připravit na lepší intimní prožitky, neboť kouření snižuje krevní oběh, který je potřebný k erekci. Nestojí to za to nekouřit?

(se)

RADA SPIRITU

Když přijde krize a budete chtít sáhnout po cigaretě, mějte po ruce vždy zásobu čerstvého ovoce nebo zeleniny. V případě, že máte optimální hmotnost a nadváha není vaším strašákem, tak si můžete dopřát kousek kvalitní čokolády, nějakou sladkost.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2278656
DnesDnes505
VčeraVčera687
Tento týdenTento týden3111
Tento měsícTento měsíc10905

Partnerské weby