Malebné jižní Čechy dokážou silně očarovat nedozírnými zrcadly rybníků, severským nádechem zrádných rašelinišť i paletou svěžích luk. Jen málokdo by zde hledal písečnou poušť. Ale ona tady doopravdy je.

Oáza naopak

Oficiálně se

nazývá Písečný přesyp u Vlkova. Ten se nachází kousek od stejnojmenné obce poblíž Veselí nad Lužnicí. Zpočátku nic nenasvědčuje přítomnosti neobvyklého jevu. Pak se ovšem uprostřed vegetace objeví zvlněná plocha holého písku, která věrohodně vytváří iluzi miniaturní pouště. Jedná se o svědka období konce poslední doby ledové. Tenkrát ostrý vítr arktické tundry proměnil naplavený písek v holé přesypy. Jestliže se na dalekém jihu musíme přes nehostinnou poušť trmácet do životodárné oázy, zde panuje přesně opačná situace. vyprahlou pustou dunu vroubí bujné zelené okolí protkané sítí zatopených pískoven a za temnou clonou borovic ostře probleskují bílé omítky půvabných stavení jihočeského venkova.

V minulosti zde podobných zákoutí s nezpevněnými dunami existovalo podstatně více. Ale postupně byly zalesněny, rozorány, vytěženy. Vlkovský přesyp zůstal osamělý téměř jako poslední mohykán. Proto je také chráněn a udržován.

Písek na vlkovské duně není jednotvárný a hraje mnoha odstíny - od šedobéžové, říznuté okrem, až po oranžovou. Oproti pouštím či vysokým přesypům podél břehů Baltu je mnohem hrubší. Jeho pravidelný harmonický tvar spíše odpovídá pečlivě udržovanému zákoutí asijské zahrady.

Sahara na Moravě

Kromě vlkovské duny se v jižních Čechách dochoval ještě jeden zbytek nezpevněného přesypu, a to Slepičí vršek poblíž rázovité obce Lužnice. Další polohy navátých písků se rozprostírají v Polabí. Tam si charakter miniaturní pouště zčásti udržují přesypy u Píst či Osečka. Na Pardubicku je též zajímavý Vesecký kopec, duny poblíž Rokytna nebo Semínské přesypy. A mezi Rohatcem a Bzencem se táhne známá „moravská Sahara“. I ji z drtivé většiny pokrývá vzrostlý les. Ovšem malým kouskem tohoto území meandruje původním korytem řeka Morava, která tady vytvořila fantastická zátiší vodní hladiny vroubené strmými vysokými břehy z nestabilního zlatavého písku obklopeného borovým lesem.

Slovenští sousedé se zase mohou vypravit například do oblasti Záhoří, kde se též vyskytují pěkné ukázky větrem navršených dun.

Text a foto: Jakub Hloušek

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2259493
DnesDnes397
VčeraVčera685
Tento týdenTento týden1082
Tento měsícTento měsíc14901

Partnerské weby