Březové listy jsou součástí urologických čajů a používají se při zánětu močových cest. Mají močopudné a dezinfekční účinky a zvyšují obranyschopnost organismu. Také povzbuzují ledviny, doporučují se při ledvinových kamenech. Oblíbená březová kúra: 10 až 15 g listů přelijeme večer

jedním litrem vařící vody, po poklesu teploty na 40 °C přidáme jeden gram jedlé sody. Ráno scedíme a pijeme po decilitrových dávkách během dne. Tato kúra působí na vyplavování ledvinového písku a kaménků, ale ovlivňuje i jejich rozpouštění. Nálev se také doporučuje při ateroskleróze (kornatění cév), některých ekzémech a revmatismu.

Čaj z březového listí má uklidňující účinky a lze ho využít při nespavosti. Březové listy „čistí krev“ a jsou vhodným podpůrným lékem při jarní očistné kúře nebo redukční dietě. Bříza podporuje funkci jater, v gemmoterapii se používá pro celkovou očistu organismu. Pití březového čaje po dobu několika týdnů na jaře a na podzim nebo aplikace březové kúry sníží bolesti revmatiků. Při revmatismu se osvědčily i tzv. suché zábaly z čerstvých listů. Na bolest kloubů proslulý léčitel páter Ferda doporučoval čaj. Do ½ litru vody dáme hrst březových listů a 8 minut vaříme. Slijeme a popíjíme několik dní (maximálně 3 týdny), potom dva týdny vynecháme a můžeme opakovat. Teplý odvar z listů a větviček přináší úlevu při ztuhlosti a bolesti svalů.

(žuk)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2259506
DnesDnes410
VčeraVčera685
Tento týdenTento týden1095
Tento měsícTento měsíc14914

Partnerské weby