Semínka slunečnice patří mezi důležité produkty, protože se z nich lisuje olej. Ten je součástí zdravé výživy, obsahuje látky prospěšné pokožce, takže jej využívá i kosmetický průmysl. Semena obsahují až 50 % kvalitního tuku a vysoké množství vitaminu E, významného přírodního antioxidantu. Dále v nich

najdeme vitaminy řady B (thiamin, niacin, pyridoxin), jsou bohatá na železo, hořčík, vápník, fosfor, obsahují i karotenoidy, lecitin, cenné fytosteroly, které upravují hladinu cholesterolu v krvi. Semínka doplní ovocné saláty, nasekané ozdobí pečivo.

Dýňová semínka obsahují cenné nenasycené mastné kyseliny, které ovlivňují hladinu cholesterolu. Najdeme v nich řadu minerálních látek, například vápník, hořčík, fosfor, draslík, selen a další. Za povšimnutí stojí obsah zinku, který potřebujeme pro dobrou funkci imunitního systému. Dýňová semínka se doporučují též pro dobrou činnost prostaty. Jejich pravidelná konzumace vylepšuje stav vlasů, nehtů a pokožky. Je vhodné jíst je při stresu, nervozitě nebo překyselení žaludku. Obvykle se konzumují sušená, chroupají se jako oříšky, jsou dobře stravitelná. Přidávají se do jogurtu, výborné jsou s nějakou bylinkou, ořechy a sýrem jako pesto. Mohou se používat i semena neloupaná, která obsahují více cenných látek.

(vít)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

2234510
DnesDnes324
VčeraVčera671
Tento týdenTento týden3018
Tento měsícTento měsíc10575

Partnerské weby