Pochopit Řeky a jejich mentalitu bývá obvykle pro Čecha zpočátku poněkud složité. Podle jejich názoru prý moc spěcháme, všechno chceme hned řešit, jsme netrpěliví. A oni nám připadají až přespříliš ležérní. Navíc si ze svých národních vlastností dělají legraci a turisty nabádají: „Co chceš, jsi v Řecku, tak se uklidni…“ Nějak v tom smyslu zněla

každá jejich odpověď na naše netrpělivé otázky proč to či ono nejde. „To je přece řecký systém,“ odpovídali s trochou humoru, odevzdání, ale vlastně i pýchy.

Tenkrát před dvaceti lety jsem trávila jednu ze svých prvních dovolených v kouzelném městečku Vrasně na břehu Strymonského zálivu. Dlužno říci, že mi to místo tak učarovalo, že tam jezdím dodnes. Mám tam spoustu přátel a vím tedy, že tam nikdy nebudu sama a v případě nějakých potíží se vždy najde někdo, kdo mi podá pomocnou ruku. Náš bungalov v kempu byl již od dopoledních hodin obležen Řeky, kteří se zde rádi zastavili na plechovku českého piva. „Télis bíra?“ (chceš pivo) – to byla jedna z prvních frází, kterou jsem se v řečtině naučila. Oni si zase záhy osvojili českou frázi: „Tys nám tu chyběl.“ Někdy totiž bývalo těch návštěv na náš vkus opravdu moc. Je pravda, že s prázdnou nikdy nepřicházeli. Nosili ovoce, zeleninu i pryskyřičné víno retsinu, kterou rádi měnili právě za to české pivo.

Jednou dopoledne jsme s majitelkou cestovky vyřizovaly nějaké úřední záležitosti ve městě a zastihl nás telefonát: „Rychle přijeďte do kempu, něco pro vás mám.“ Byl to kamarád Takis. Kamarádka poslušně nastartovala moped, kterému se tam říká „mechanáki“, a během deseti minut jsme byly v kempu. To, co jsme uviděly, nám vyrazilo dech. Na korbě středně velkého náklaďáčku bylo něco, co se nám jevilo jako poražený strom. Při bližším ohledání jsme zjistily, že jsou to uřezané větve lípy. „Říkala jsi přece, že máš ráda lipový čaj,“ opáčil nevinně Takis a pokračoval přesně v řeckém duchu: „Tak jsem toho vzal víc, aby zbylo i na ostatní turisty.“

A protože byl organizační typ, hned svolal i ty, kteří se v tu chvíli náhodou neopalovali na pláži. Každému z nich přidělil obrovskou větev, ujistil všechny, že čaj z lipových květů bude čistě ekologický, zdravý (protože je z Řecka) a nám se po jeho popíjení vyhnou všechny nemoci z nachlazení, ba i jiné.

Přítomní muži pozvali Takise na české pivo a přítomné ženy se jaly otrhávat lipové květy. Dobrotivý dodavatel toho, co ještě před chvílí bývalo vzrostlou lípou, je upozornil, že některé z nich mohou mít na kvítka alergii. Bohužel, až ve chvíli, kdy mnohé z dam (včetně mě) již kýchaly.

Řádně usušit lipový květ trvalo v tom horku asi čtyřiadvacet hodin. Ale věřte mi, že jsme se nakonec radovali. Naši řečtí přátelé usoudili, že po tom božím daru nelze šlapat, a proto na terasu u bungalovu nevstoupili. České pivo v lednici mělo čas na vychlazení a my na odpočinek…

A ekologicky čistý čaj z řeckých lip nám všem dobře posloužil při zimních nachlazeních. Z hlediska ochrany přírody jsme měli čisté svědomí, neboť lípa překážela elektrickému vedení.

(les)

Bližší informace o zájezdu Spiritu do Řecka najdete na http://www.spirit.cz/index.php/zajezdy.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2281791
DnesDnes59
VčeraVčera1209
Tento týdenTento týden59
Tento měsícTento měsíc14040

Partnerské weby