2801krusne 1Škála paranormálních jevů v Krušných horách je bohatá i díky vlivu německých bájí a legend. Krušné hory jsou považovány za drsný a pochmurný kraj plný starých hornických šachet a zvláštní směsice německých pověstí. I toto pohoří ale má svého dobrého

ducha. Je jím víla Marybyla, známá také pod jmény Mařebyla, Marybele, poeticky Mařenka nebo německy Marzebilla. Zjevuje se po celých Krušných horách od jejich východního konce u skalního ráje Tiských stěn po Luby na Chebsku. Starala se o lidi a hory tak, jak se na patrona sluší a patří - chránila přírodu před necitlivými zásahy lidí, ale také pomáhala slabým a nemocným před zvůlí mocných. Je ale zajímavé, že podle kronikáře Balbína i v Horách krušných měl vládnout Rýbrcoul, krutá a lidožravá německá varianta našeho spravedlivého českého Krakonoše. Ten se zde zjevoval lidem v různých podobách, například jako mnich, kůň nebo žába. Pokud na sebe vzal lidskou podobu, zjevoval se jako horní mužíček, tedy jako permoník. Někdy je také spojován s výskytem tajemného a hrůzostrašného Šedivého mužíčka.

Obávaní hejkalové a bosorky

Kromě těchto horských přízraků mají Krušné hory také mnoho svých regionálních paranormálních zjevení. Například v podzemí kralovali skřítci střežící vzácné rudy, kterým Němci říkali „bergeisti“. Ti chránili kromě stříbra, jehož bohatství dalo vzniknout celosvětově proslulému dolaru, respektive jáchymovskému tolaru (od kterého dostala americká měna své jméno), také bohatá ložiska dalšího celosvětově proslulého prvku – uranu. V lesích na západě hor se proháněli hejkalové (hehmani), kterým se kolem Měděnce říkalo také hojmani nebo hansohové. Ve zcela atypické hejkalské mutaci u Kovářské také Hansmichlové. Kromě hejkalů vládly krušnohorským lesům také stromové víly, bludičky a různé bosorky. Mezi Horou Svatého Šebestiána a Načetínem létal drak, kterého bylo možné spatřit také u Lidně a Vysoké.

Zlomyslný domácí skřítek

Na mnoha místech Krušných hor se také objevuje domácí skřítek Schrackagerl, podobající se vousatému dítěti v noční košilce. Chránil malé děti, pečoval o ně, ale pokud se mu začal někdo pro jeho zjev posmívat, uměl dětem pořádně rozcuchat vlasy nebo v noci rozházet jejich pokojíčky. Jiným domácím skřítkem, vyskytujícím se v krušnohorských chalupách utopených v hlubokých lesích, byl také Jüdel (Gitel, Gütel nebo Gütchmenn), kterého ale na rozdíl od Schrackagerla dospělí lidé nemohli spatřit. Pro ně byl neviditelný.

I v Krušných horách působili zázrační lékaři a léčitelé, o kterých se pro jejich um a zkušenosti říkalo, že jsou ve spojení s ďáblem. K těm nejvýznamnějším patřili Jan Baptista Rölz z Břidličné, přezdívaný Wunderdoktor (Zázračný doktor), nebo Adalbert Hahn z Blatna, který měl přezdívku Krušnohorský Faust.

Petr Blahuš

Foto: Petr Blahuš

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2272328
DnesDnes1220
VčeraVčera634
Tento týdenTento týden3739
Tento měsícTento měsíc4577

Partnerské weby