2601tajemnHrad Jivno byl založen zřejmě již v první polovině 13. století králem Václavem I. Sloužil k loveckým účelům i jako strážní pozorovatelna. Málo se ale ví o zdejších nebezpečných démonech a ohnivých koulích. Zajímavé je, že chybí písemné zprávy o rané hradní

existenci. Nejstarší dokument pochází až ze 16. století. Křivoklátský hejtman v listě žádá vlastníka panství o povolení k hledání pokladu. Již od roku 1550 je hrad totiž zpustlý. Právě pověsti o démonech a pokladu ho notně proslavily. Onen žadatel, Jan Žďárský, kopal několik let a stejně nic nenašel. Zato hrad byl ještě více zdevastován. Později se ke hledání vrátily další generace, ale nikdo nic neobjevil. Přesto i dnes různí nadšenci věří, že pod zemí „něco“ leží.

Zvláštní úkazy nad zříceninou

Jiné pověsti zmiňují právě ty nebezpečné démony. Původního hradního pána prý duchové dohnali až k sebevraždě. V roce 1877 lidé pozorovali nad zříceninou podivné ohnivé jiskřící koule, které vylétávaly nad údolím Klíčavy a mířily k nebesům. Krajem se šířily děsivé zkazky o ožehnutých skalách, popálených pocestných, o lesních bytostech s bílou kůží, které se vůči lidem chovaly agresivně. Kam zařadit tyto zvláštní úkazy? K fenoménu UFO?

Tajemná Lánská obora

Lánská obora byla údajně domovem stromových duchů, kteří dokázali člověka omámit a vyčerpat. Podobná vyprávění ale kolují po celém světě a kupodivu se shodují i v neuvěřitelných detailech. Možná, že lesní porosty jsou opravdu zvláštním světem se svéráznými a výjimečnými pravidly žití. Častokrát v lesích selhávají i základní fyzikální zákony. Právě Lánská obora patřila mezi vyhledávané turistické cíle, její historie sahá až do 18. století. V roce 1713 ji založili Valdštejnové.

Obří mravenci?

Výlet zakončíme pověstí z dob nástupu skautingu v Čechách. Za první republiky skupina skautů u Jivna přenocovala. Prý tato noc patřila mezi nejděsivější v jejich životě. Kromě podezřelých a strašidelných hlasů, které hoši slyšeli, byli i napadeni jakýmsi hmyzem. Měli pocit, že je požírají obrovští mravenci, ale když rozsvítili lampy, žádné nenašli. Byli snad trampové atakováni nějakým magickým rituálem, mýtickými živočichy, jako je například olgoj chorchoj? Pokud ano, kdo tyto halucinace přivolal? A proč vlastně? Neznámé síly? Nebo sami senzitivní mládenci?

JIŘÍ NOVÝ

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2280186
DnesDnes521
VčeraVčera780
Tento týdenTento týden4641
Tento měsícTento měsíc12435

Partnerské weby