3001vitamin1Všichni ho potřebujeme, bez ohledu na věk a fyzickou kondici. Hektický způsob života a permanentní stres organismus nadměrně namáhají, a proto zvláště lidé se sníženou imunitou opakovaně trápí chřipky, nachlazení, virózy. Stres má vliv na vznik civilizačních

onemocnění včetně nádorových. A právě podávání vitaminu C hraje významnou roli v prevenci, výrazně zvyšuje kvalitu života, odolnost vůči zátěžovým situacím.

„Výsledky mnoha výzkumů prokázaly, že vitamin C patří k nejvýznamnějším antioxidantům a jeho dostatečná hladina je nezbytná pro správné fungování organismu na úrovni nervového, endokrinního, imunitního, kardiovaskulárního, zažívacího i dalších systémů a k potlačení vysoké míry oxidativního stresu, jenž je podhoubím řady chronických onemocnění,“ říká Zdeněk Procházka, ředitel společnosti Edukafarm. Jak potvrzuje PharmDr. Lucie Kotlářová ze společnosti inPHARM CLINIC, až 85 % nově příchozích pacientů vykazuje více či méně výrazný deficit vitaminu C, pouze u patnácti procent je zjištěno jeho dostatečné množství, které je schopno pacienta chránit před oxidativním stresem a zdravotními komplikacemi.

Na rozdíl od zvířat, rostlin a hub si člověk vitamin C neumí vytvářet a je odkázán na příjem zvenčí. Je nepostradatelný pro celou řadu základních fyziologických a metabolických procesů v organismu, včetně imunity, tvorby a ochrany pojivové tkáně, pro potlačení oxidativního stresu poškozujícího integritu buněk, pro prevenci zánětu a degenerativních změn, snižuje riziko řady patologických stavů. Při užívání běžného vitaminu C se vstřebává relativně malé množství, přibližně 200 miligramů, ve střevě. Přebytečné množství vitaminu C, které se nedokáže vstřebat, je vyloučeno stolicí. Výhodná je proto lipozomální forma vitaminu C, která umožňuje zvýšení absorpce ze střeva, dosažení vyšších plazmatických hladin a díky zvýšené biologické dostupnosti vitaminu C i větší využití například v imunitním a nervovém systému. Vitamin C se významně uplatňuje také při tvorbě kolagenu, což je látka, která má vliv na správnou funkci celého pohybového aparátu, na pružnost kůže či kvalitu vlasů a nehtů.

(mav, tz)

RADA SPIRITU

Trápí vás opakovaně chřipky, máte metabolické poruchy, vysoký krevní tlak, bolí vás klouby? Dopřejte si o něco víc vitaminu C, jehož účinky jsou věděcky potvrzené.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2253185
DnesDnes573
VčeraVčera662
Tento týdenTento týden1235
Tento měsícTento měsíc8593

Partnerské weby