2802lavicka 1Jihoslovenské město Veľký Meder dobře znají hlavně požitkáři. Ty sem přitahují především oblíbené termály, wellness, relaxace. A rovněž lahůdky slovenské i maďarské kuchyně připravené z darů úrodného Žitného ostrova.

 

Půl tisíciletí starý velikán

Na severním konci parkové promenády se tyčí pamětihodnost, která rezonuje netradičním propojením díla přírody s bájemi opředenou historií. Za rozcestím značených tras Veľký Meder-kúpele se totiž bujně košatí mohutný zdravý dub. Tento státem chráněný strom se těší úctyhodnému věku minimálně půl tisíciletí. A pravděpodobně ještě o pár desítek let více. Památný dub zdobí navíc městský znak. Prý si k jeho kmeni přivázal svého koně sám uherský král Matyáš Korvín – panovník, který požíval vážnost, vřelou úctu a oblibu obyčejného lidu. To proto, že uměl svému národu naslouchat. Dále si pečlivě prověřoval veškeré stížnosti, které mu poddaní posílali. A mnohokrát se sám na dotyčná místa vydal, aby se osobně přesvědčil o jejich oprávněnosti.

Skromný pocestný

Pochopitelně cestoval inkognito, bez vznešeného doprovodu, v přestrojení za prostého poutníka. Tak se tomu stalo i v případě inspekce Veľkého Mederu, kde si král postavil stan vedle dubu, u něhož měl uvázaného koně. Místní obyvatelé tajuplného, bystrého a zvídavého návštěvníka bohatě pohostili a on jim na revanš udělil městské výsady.

Kromě statného dubu legendární událost ještě připomíná soudobá lavička ozdobená tradičně pojatou dřevořezbou portrétu panovníka. Jak je vidět, jak mezi Maďary, tak i u Slováků, zůstaly na éru Matyáše Korvína ponejvíce pěkné vzpomínky. Tudíž mě logicky napadlo, že by určitě bylo nejlepší všem těm zasloužilým politikům, prezidentům a vládcům budovat památeční lavičky nejdříve pár století od jejich úmrtí. Až s odstupem času se totiž ukáže, zda se skutečně jednalo o osobnost, která přinesla společnosti blaho...

Text a foto: Jakub Hloušek

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2280249
DnesDnes584
VčeraVčera780
Tento týdenTento týden4704
Tento měsícTento měsíc12498

Partnerské weby