0802zdravíRiziko prochladnutí a rýmy se s lezavým zimním počasím zvyšuje. Při rýmě nemusí být přímo ucpaný nos proto, že je plný hlenů, které se nutíte vysmrkat, ale také proto, že jsou sliznice oteklé a neprůchodné. K osvědčeným lidovým radám patří inhalovat horkou páru nad vodou, do které přidáme

pár kapek francovky.

V boji proti rýmě měli naši předci osvědčený fígl. Bavlněné ponožky naplnili silnými plátky cibule, navlékli je na nohy a uléhali s nimi do postele. Ráno se měl nemocný cítit mnohem lépe. Pročistit nos a zmírnit otok sliznic umí solný roztok, kdy do 100 ml teplé vody dáme na špičku nože soli. Přendáme do lahvičky od nosního spreje a několikrát za den stříkneme do nosních dírek. Víte, že pro uvolnění ucpaného nosu má být účinná i slepičí nebo kuřecí polévka, které se kdysi říkalo židovský penicilin?

Komu chlad nesvědčí

Když mrzne, až praští, má to své neopakovatelné kouzlo. Ne pro všechny je však procházka zimní krajinou ideální. Nízké teploty škodí především kardiakům. Vlivem nízkých teplot se stahují cévy, aby si tělo udrželo více tepla, a tak srdce musí vyvinout větší úsilí, aby do zúžených cév napumpovalo dost krve. Do rizikové skupiny patří i lidé s atopickým ekzémem. V mrazivých dnech, kvůli nízké vlhkosti vzduchu, která vede k přesušování a popraskání pokožky, musí důsledně dbát na její ošetření. Opatrní by na sebe měli být lidé s vysokým krevním tlakem. Žádoucí je pro ně vyhnout se v mrazivém počasí zvýšené tělesné námaze, provozování zimních sportů. Chladné počasí zhoršuje i bolest kloubů. Lékaři to vysvětlují tím, že za velmi nízkých venkovních teplot dochází ke špatné cirkulaci krve a klouby tak mohou „tuhnout“. Než aktivitám pod širým nebem, je lépe se v chladných dnech věnovat pohybu v teple. Místo na procházku či lyže si zajít do krytého plaveckého bazénu, posilovny či tělocvičny.

Proč jíst zelí?

O zelí se traduje, že je zásobárnou zdraví. Pro naše předky se stalo nemyslitelnou součástí jídelníčku, neboť bylo jedním z mála možností, jak doplnit především vitamin C a bránit se nemocem. Sklenice šťávy z čerstvého zelí je tím nejlepším přírodním lékem na posílení imunity. Saláty z kysaného zelí se doporučují jako prevence arteriosklerózy, cukrovky a obezity. Recept na vývar z čerstvého zelí najdeme ve starých herbářích jako účinný prostředek proti zácpě. Stejně jako zelnou šťávu s medem na chrapot nebo vředy v trávicím systému a kašel.

Po kysaném zelí bychom měli sáhnout také po léčbě antibiotiky, protože vrací střevům mikrobiotickou rovnováhu.

(se)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2276966
DnesDnes77
VčeraVčera1344
Tento týdenTento týden1421
Tento měsícTento měsíc9215

Partnerské weby