0102jak 1Když byla v roce 1911 ukradena Mona Lisa, podezření padlo neuvěřitelně na francouzského básníka Apollinaira a také na představitele kubismu Pabla Picassa. Zlodějna byla francouzským národem chápána jako národní tragédie a později se zařadila mezi největší umělecké krádeže. Nejdříve byli

vyslýcháni zaměstnanci muzea, protože policie měla podezření, že by mohlo jít o sabotáž. Obraz měli nechat ukrást jen proto, aby jim vedení muzea zvýšilo platy. Pak přišel na řadu muzejní fotograf. Proč právě on? Zcela jednoduše - fotograf Gery Pierete si kvůli světlu někdy obrazy, když byl v Louvru „uklízecí“ den, nosil domů, aby udělal věrnější fotokopie. Něco takového by dnes bylo nemyslitelné.

Za vše může „uklízecí“ den

Pachatelem však byl Ital Vincenzo Peruggia, který působil v Paříži jako malíř. Jenže nebyl umělcem v pravém slova smyslu, byl totiž malířem pokojů. Přišel navštívit svoje přátele, italské malíře, kteří pracovali v Louvru. V neděli 20. srpna 1911 se nechal svými dvěma komplici zavřít v prostorách muzea. A protože v pondělí byl v muzeu „uklízecí“ den, Peruggia se svými komplici bez problémů došel k obrazu Mony Lisy, vyřezal jej z rámu a schoval pod plášť. Vyšel s ním z Louvru jakoby se nechumelilo. Zaměstnanci muzea mu údajně měli ještě otevírat dveře, protože v obou rukou měl kbelíky s odpadky.

Spekulace o pravosti

V tisku se začalo spekulovat, zda je autorem skutečně Leonardo da Vinci a jestli je to portrét manželky florentinského obchodníka s hedvábím. Vyvstala totiž otázka, proč tak důležité dílo, na kterém sám Leonardo tolik lpěl, není signováno a není uvedeno datum, kdy byl obraz dokončen.

Podle tvrzení kunsthistoriků, především z Louvru, se ale jednalo o čistou spekulaci.

Ovšem stoprocentní pravdou je, že za doby vlády Ludvíka XIV. Leonardův obraz zdobil zámek ve Versailles. Po francouzské revoluci, na přelomu 18. a 19. století, se Mona Lisa stěhovala, tentokrát do ložnice „velkého Francouze“, tedy samotného Napoleona Bonaparte. Po jeho nuceném odchodu do vyhnanství na ostrov Svaté Heleny se Mona Lisa přesunula do muzea v Louvru.

Fatální chyba

Pařížská policie si vzala místo činu v Louvru pod drobnohled a zjistila, že pachatel zanechal otisk jednoho ze svých prstů na rámu obrazu. Vyhledávání případné shody v kartotéce zločinců trvalo měsíce a není divu – policie procházela otisky prstů deseti tisíc trestaných. Nic se ale nenašlo. To je ovšem podivné, neboť v policejním záznamu byl i otisk Vincenza Peruggii! Dnes je neuvěřitelné, že pachatel vlastně prošel sítem otisků prstů. Jak se mohlo stát, že spolupracovníci pařížského policejního prefekta Bertillona tuto shodu nezjistili?

Otisky nebo „malovánky“?

Prefekt Bertillon nebyl velkým přítelem otisků prstů. Říkal jim „malovánky“ a nevěřil, že by mohly někdy být spolehlivou identifikací při zločinu. Nechal vlastně zavést kartotéku teprve na nátlak z vyšších míst. Jenže nechal snímat otisky prstů jen pravé ruky. Nevěděl, že pravá a levá ruka vykazují různé „vzory“. Neuvěřitelné.

To samozřejmě zkomplikovalo hledání případného viníka, tedy zloděje slavného obrazu. Navíc kartotéka nebyla řazena podle „markantních“ odlišujících se papilár. A tak nalezení hledaného tvaru papiláry trvalo velmi dlouho. Nebylo možné vyloučit ani chybu, kterou při hledání udělal policejní úředník. Vincenzo Peruggia navíc zanechal na rámu obrazu Mony Lisy otisk prstu levé ruky. A tu pan policejní prefekt v kartotéce samozřejmě neměl...

Petr Vokáč

Foto: archiv a Pixabay

(Dokončení v příštím čísle)

 

DODATEK

Daktyloskopie (od řeckého daktylos = prst a skopien = viděti) se začala používat na začátku

  1. století. Svědectví o pachatelích se zakládalo na papilárách, drobné kresbě na prstech. Bylo zjištěno, že každý člověk má papiláry jinak tvarované a že na světě nejsou dva lidé, kteří by je měli stejné. Dokonce ani jednobuněčná dvojčata nemají stejné papiláry. Člověk je má tvarované jinak na prstech levé a jinak na prstech pravé ruky.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2281296
DnesDnes773
VčeraVčera858
Tento týdenTento týden5751
Tento měsícTento měsíc13545

Partnerské weby