0803nespavostS genetikou, se současným způsobem života, s technickými vymoženostmi, mobilními telefony i počítači souvisí různé poruchy spánku, kterými ve světě i v České republice trpí 32 procent dospělých i dětí. Jedním z nejvýznamnějších spánkových defektů je pak

porucha takzvaného cirkadiálního rytmu s periodou 20 až 28 hodin. Právě tento rytmus u lidí ovlivňuje nejen spánek, ale právě tak chování, hladinu hormonů i tělesnou teplotu včetně metabolismu. Cirkadiální rytmus je přitom určován centrálními biologickými hodinami člověka, přičemž jejich činnost pomáhá řídit denní světlo. Po setmění začíná lidský organismus vylučovat spánkový hormon melatonin, který je určující pro rytmus spánku a zároveň signálem, že je třeba spát. Lidé, kteří mají nedostatek melatoninu, nebo je u nich tento hormon vylučován v nesprávnou dobu, pak mohou trpět dlouhodobými problémy se spánkem nebo třeba zvýšenými obtížemi při cestování a střídání časových pásem. Chronická spánková deprivace se dnes již také běžně vyskytuje u dětí, kterým může způsobovat vážné potíže (například časté noční buzení a zvýšenou únavu, poruchy nálady i chování se sklonem k depresím…).

S věkem se potřeba spánku a jeho časové rozložení obvykle mění, neboť starší lidé usínají brzy večer a zrovna tak brzy ráno vstávají, což souvisí právě s úbytkem melatoninu. Ten pak lze tělu dodat dokonce přímo. Například ve Francii, Itálii nebo na Slovensku se melatonin volně prodává jako každý jiný doplněk stravy. Avšak česká legislativa uvedení melatoninu na trh ve formě doplňku stravy zatím neumožňuje.

(pak)

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2259549
DnesDnes453
VčeraVčera685
Tento týdenTento týden1138
Tento měsícTento měsíc14957

Partnerské weby