0402unikatni 1S originálním uchováváním památky zesnulých přišel sklář Dalibor Novák, jenž je autorem unikátního pietního stromu vzpomínek. Na něm jsou umístěny křišťálové listy s popelem zesnulých. Strom nese jméno Eiwa, stejně jako strom života ve slavném filmu Avatar, kterým se

nechal český umělec ze sklářského studia Memory Crystal inspirovat. Nápad vychází z prozaické skutečnosti, že lidé nemají čas chodit na hřbitovy, ale sejít se u Eiwy a zavzpomínat na blízké může být i zážitek, neboť díky optickým vláknům mohou pozůstalí lístečky na stromě na dálku rozsvítit. V křišťálovém lístečku je kromě popela zesnulého zataveno i 24karátové zlato a může na něm být vyryt památeční text. Mít vlastní lísteček na Eiwě není navíc nějak výrazně drahé, výroba stojí kolem tří tisíc korun. Na přibližně tři sta korun pak vyjde každoroční nájem místa na stromě.

0402unikatni 2Sklářské studio Memory Crystal z České Lípy se zaměřilo na umělecké sklo v oblasti svítidel, objektů do galerií a hlavně na výrobu skleněných uren, které se staly hlavním vývozním artiklem firmy do mnoha zemí Evropy, Kanady a USA. V roce 2006 Dalibor Novák vyvinul unikátní výrobek - Památeční Sklo, kdy se zatavuje popel zesnulých přímo do skla. Od roku 2009 je toto Památeční Sklo patentováno.

(luv)

Foto: Memory Crystal

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 25 let

Fotografie 0016

Inzerce týdne

Inzerce aktuální týden

 

 

2202567
DnesDnes545
VčeraVčera540
Tento týdenTento týden2241
Tento měsícTento měsíc12317

Partnerské weby