3003ne každáKaždá žena má zdraví ve svých rukách. Samovyšetření prsou je jeden z účinných způsobů, jak včas odhalit rakovinu. Pozornost by měly zvýšit ženy zejména v případě, že karcinomem prsu onemocněly jejich přímé příbuzné. Pak jsou touto chorobou ohroženy

dvakrát až třikrát více než ženy ze „zdravých“ rodin. Není bez zajímavosti, že téměř v osmdesáti procentech případů si žena najde podezřelý útvar v prsu sama, a tak přínos tzv. samovyšetření doporučují i gynekologové. Jedná se o nenáročnou metodu, při níž žena před zrcadlem sleduje symetrii či vyvíjející se asymetrii prsů. Vtažená kůže, která se objeví nejdříve při vzpažení či při tlaku dlaní sepnutých před tělem proti sobě, signalizuje nepatřičný děj. Dalším doporučovaným postupem je systematické prohmatání obou prsů, nejlépe vleže, přičemž směřujeme od bradavky k zevnímu okraji. Začínáme od horního zevního kvadrantu, pokračujeme dolními kvadranty a končíme v nejvyšším bodě prsu. Na závěr je dobré prohmatat podpažní jamku, kde bývají při chorobných procesech v prsech zvětšené uzliny. Po vyšetření je důležité si všímat každé sebenepatrné změny, jako je souměrnost, zhrubnutí kůže, bulka v prsou, pohmatem je nutné zjistit, či z bradavek nevytéká mléko, nahnědlý či krvavý výtok. Význam jakéhokoli novotvaru se nesmí zlehčovat. Včasná diagnostika je nenahraditelným příslibem uzdravení, výrazně zvyšuje šance na úplné vyléčení. Samovyšetřování rozhodně není ztrátou času, ženy nad třicet roků by měly na tuto jednoduchou proceduru pamatovat každý měsíc, nejlépe třetí čtvrtý den po menstruaci. Ženy v klimakteriu by se pak této prevenci měly věnovat každý měsíc.

(es)

DODATEK

Velice účinnou metodou včasné diagnostiky je mamografie. Jedná se o bezbolestné rentgenové vyšetření vnitřní struktury prsu.

Planety radí i varují

Sleva na předplatné

Předplatné Týdeníku SPIRIT

 

E-Shop

Již čtete 30 let

Fotografie 0016

2276962
DnesDnes73
VčeraVčera1344
Tento týdenTento týden1417
Tento měsícTento měsíc9211

Partnerské weby